15.12 godz. 21.45 Pałac Kultury, Goethe
Grupa wybitnych leśników, opiekunów i badaczy dźwiękowej puszczy. W składzie Maciej Bielawski (bas), Hubert Zemler (perkusja) i Paweł Szamburski (klarnet).
10-21 grudnia 2007 Stowarzyszenie Monopol Warszawski, Youngs Gallery
InfoGaleria ul. Ząbkowska 36 i Youngs Gallery ul. Chałubińskiego 8
MOST to pomysł młodych ludzi – akcja kulturalna połączy odległe punkty na mapie miasta, zacierając granicę między przestrzenią nowoczesnego biurowca i pofabryczną zabudową Pragi, między lewo-, a prawobrzeżną częścią Warszawy. Dwa miejsca po przeciwległych stronach Wisły zostaną na pewien czas zaanektowane przez młodych twórców.
13.12.07-16.12.07 wystawa Jacka Bąkowskiego przy PKiN
"Ludzie kochani" to wystawa zdjęć przedstawicieli tych grup, które powinny być w przestrzeni zainteresowania i troski całego społeczeństwa, wyeksponowanych na sztandarach (1 x 2 m) na ośmiu latarniach ulicznych - tam, gdzie zwykle wywiesza się flagi.
13.12.07 Teatr Akademia Ruchu akcja w Śródmieściu
"Pomoc zimowa II" - akcja nawiązuje do wydarzeń stanu wojennego. Użytym w jej realizacji obiektem – symbolem jest precyzyjnie wykonana z miedzianego drutu miniatura (o wymiarze 8 cm x 4 cm) koksownika. Umieszczona w nim, pełgająca rytmicznym światłem dioda sugeruje pulsowanie energii jakiejś dobrej - tym razem - nowiny.
13-16.12 Stowarzyszenie STEP, lobby apartamentowca, ul. Bukowińska 22A
Musica Muta to niezwykłe zdjęcia Krzysztofa Wojciechowskiego starych płyt gramofonowych. Hendrix, Joplin, The Beatles – porysowane, zmatowiałe – milczą, ale jakże wymownie.
13.12.07, godz.17.00-21.00 Darek Błaszczyk/cókierek Marszałkowska róg Żurawiej
Bóg-Honor-Ojczyzna to wielkoformatowa projekcja wideo na ścianie budynku, na rogu Marszałkowskiej i Żurawiej. Postacie chłopca i dziewczyny, pomalowane w polskie barwy narodowe, nadają morskim alfabetem semafor słowa-hasła: bóg, honor, ojczyzna, solidarność, tradycja, miłość, religia...
13.12.07-16.12.07, godz.18.00-22.00 G.S. Rozwój ul. 11 Listopada 22
G.S. Rozwój przedstawia: vlep[v]net t[v], czyli cykl reportaży internetowych t[v] grupy vlep[v]net. To t[v] - czyli street art na żywo - ukazująca się w odcinkach, mniej lub bardziej cykliczna telewizja streetartowa tym razem w wersji maka, na dużym ekranie.
13.12.07, godz. 18:00 Stowarzyszenie STEP/ Galeria 2b podziemia Zachęty, Pl. Małachowskiego 3
Polski Poemat Dydaktyczny - performance muzyczny, który w warstwie treściowej podejmuje problematykę teorii sztuki i filozofii twórczości. Przesłanie proste jak cisza:nie krzycz tak głośno, bo nie usłyszysz ust, którymi świat wypowiada ciebie, nie biegnij tak szybko, bo nie doświadczysz drogi, która przemawia twoimi nogami.
13-16.12.2007 godz. 19.00 Warszawski Aktyw Artystów WAA ul. Kozia 3/5 m 26
W galerii WAA będzie trwała wystawa kolektywu artystycznego z Modelarni w Gdańsku, pokazująca działalność Modelarni w ciągu ostatnich 5 lat oraz aktualne prace artystów z nią związanych. Zaproszeni artyści z Modelarni, współpracujący z nimi teoretycy oraz członkowie WAA będą opowiadać o działalności obu miejsc sztuki.
wernisaż 13.12.07, godz. 19.00 Galeria Klimy Bocheńskiej w W.W.W. "Koneser" ul. Ząbkowska 27/31
Galeria Klimy Bocheńskiej zostanie zamieniona w kino. Interwencje zaproszonych artystów, rozciągające się od pokazów filmów, performance do aranżacji przestrzennych wchodzących w dialog z miejscem, czasowych projekcji wybranych prac, indywidualnych pokazów twórczości - mają formę wystawy i repertuaru kinowego.
Chcemy przedstawiać publiczności ideę powstania w naszym mieście „Bezinteresownej przestrzeni miejskiej – ogródu zimowego”. Budowli ziemno-szklanej z egzotycznymi roślinami, miejsca spotkań, relaksu, wystaw bez funkcji komercyjnych.
14-16.12.2007 Galeria Zoya ul.Kopernika 32/8
Wystawa łubków,makatek ludowych i grafiti. Próba połączenia sztuki „miejskiej” z „wiejską” – „street –art i wieś-art”. Łubki z Białorusi-ARTDESIGNESTUDIO, makatki z Podlasia- Ludowi Artyści i grupa REDHA
instalacja fotograficzna w przestrzeni miejskiej
14.12.07-15.12.07, godz 15.00-22.00 Galeria Raster: Johanna Billing Hoża 42/8
Świat jaki konstruuje w swych filmach Johanna Billing pełen jest dobrze nam znanych - tu i teraz - rozterek.
W najprostszy sposób, raczej dokumentując toczący się proces niż tworząc fabularne opowieści, artystka dotyka kwestii partycypacji, wspólnotowości, zaangażowania w grupowe działania, bądź braku takowego: pasywności, milczącego oporu, niezdecydowania.
14.12.07 godz. 16- 2 rano, Fundacja Ciało/Umysł w Centrum Artystycznym, ul. Konopnickiej 6
Warszawska Noc Tańca to jedyna taka okazja, by wejść w sam środek świata contemporary dance i w ciągu kilku godzin zapoznać się ze środowiskiem i potencjałem warszawskich artystów tańca współczesnego. Zaprezentują się odważni i niezależni twórcy: tancerze, muzycy, choreografowie, video artyści, performerzy i improwizatorzy różnych środowisk warszawskiego tańca współczesnego.
Parada uliczna - "w podróży za cieniem" to akcja spotkania się dwóch światów, które zarazem są obce, ale dążą bezwiednie do siebie. Aktorzy m.in. ubrani w lalki stoją po dwóch różnych stronach (od Nowego Światu do Domów Centrum). Niewidzialna więź ciągnie ich ku sobie, ale sprzeczności nie pozwalają im razem działać.
14.12.07-16.12.07, godz. 17-19 Galeria lokal_30, ul. Foksal 17 B / 30
"Tworząc naszą galerię staraliśmy się zatrzymać klimat zwykłego mieszkania – zachowaliśmy ślady po jego lokatorach, naszych poprzednikach. Niczym Trelkovsky, bohater Lokatora Romana Polańskiego, daliśmy się uwieść przeszłości i atmosferze tego miejsca.
Prezentacja filmu i spotkanie z tworcami. Zimą na przełomie 1980 i 81 roku Piotr Borowski wyruszył wraz z trójką przyjaciół aktorów na „Wyprawę zimową”. Przez trzy miesiące pokazywali swój spektakl na Białostocczyźnie. Spotykali przeróżnych ludzi pogranicza, ludzi odmiennych wyznań: staroobrzędowców, Tatarów, prawosławnych, Białorusinów. Ludzie ci, w geście wdzięczności za przedstawienie, śpiewali nam swoje pieśni, które nagrywano na taśmach magnetofonowych...
14.12.07-16.12.07 godz. 18:00 InfoPraga i Galeria Synteza, ul.
Ząbkowska 36 i 38
InfoPraga i Galeria Synteza zaprezentują wystawę fotografii o tematyce praskiej oraz happening fotograficzny. Wernisaż uświetni koncert w wykonaniu uczniów praskiej szkoły muzycznej im. Moniuszki. Autorem zdjęć jest Przemek Sendzielski. Poprzez wyszukanie i sfotografowanie miejsc oddalonych od wydeptanych ścieżek turystycznych pokaże on duszę Pragi.
BRAK MIEJSC 14.12.07 godz. 18-19.50, Fundacja Ciało/Umysł w Centrum Artystycznym, ul. Konopnickiej 6
Warszawska Noc Tańca to jedyna taka okazja, by wejść w sam środek świata contemporary dance i w ciągu kilku godzin zapoznać się ze środowiskiem i potencjałem warszawskich artystów tańca współczesnego. Zaprezentują się odważni i niezależni twórcy: tancerze, muzycy, choreografowie, video artyści, performerzy i improwizatorzy różnych środowisk warszawskiego tańca współczesnego.
14.12.07 godz. 19.00 Ślad w Teatrze Academia, ul. 11 Listopada 22
Koncert – melorecytacja poezji w konwencji hip hopu. Andrzej King Kong, co? Nic, rozległe pole bobu i jego mięsopust prawy Szpindler – spektakl, film, prezentacja poezji w aranżacji quasijazzowej. Szaleństwo wyobraźni, nadrealizm i pure nonsens. Turniej 1 Wiersza – otwarty dla publiczności!
BRAK MIEJSC 14.12.07 godz. 19.00 Anioły w kamuflażu w Komunie Otwock Lubelska 30/32
Performance multimedialny. W pokoju hotelowym, zmęczona telewizyjnymi obrazkami, Léon tworzy swój własny świat cieni. ITinErrant to dalszy ciąg eksperymentu określanego przez Place’a jako "interferencja filmu". Zajrzyj za potraktowaną żelazkiem kurtynę… Nastepne przedstawienie 20.12.07
BRAK MIEJSC 14.12.07, godz. 19:00 Teatr Konsekwentny, Stara ProchOFFNia Scena Kazamaty
"Wyrok śmierci na konia Faraona” na podstawie opowiadania Jerzego Janickiego w adaptacji Adama Sajnuka jest próbą spojrzenia w przeszłość, której nikt nie pamięta, i co do której nie ma pewności, czy miała kiedykolwiek miejsce. Bieszczady. Połowa lat 70. Surowa zima. Morze wódki. I śledztwo: „Śledztwo, co do którego do dziś nie ma pełnej jasności...
14.12.07, godz. 19.00 Teatrum na Żoliborzu
"Sz jak Szarik" to muzyczna opowieść przeplatana szczerymi wyznaniami ludzi, owładniętych przygodami pancernych i psa. W zabawny sposób młodzi aktorzy wcielają się w bohaterów, którym życie serialowe myli się z rzeczywistością.
BRAK MIEJSC 14.12.07, godz. 19.00 Scena Współczesna, Stara ProchOFFnia
Wolność. Pierwsze skojarzenia: lot, przestrzeń, błękit. Taniec. Sytuacja na lotnisku. Pośpiech, huk odlatujących samolotów. Podróżni dźwigają walizki, w których mieszczą się rozmaite przedmioty: ubrania, ulubione książki, kilka płyt, wieczne pióro, woda kolońska. Oraz bagaż doświadczeń, emocji i oczekiwań.
BRAK MIEJSC 14.12.2007, godz. 19.00 Teatr GO, ul. Hery 23, Bemowo
"Pragmatyści" spektakl na podstawie dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza. Młodzi artyści odnajdują się w teatralnym świecie form i fantazji. Urojony świat zabawy i głębokich przeżyć.
BRAK MIEJSC 14.12,2007godz. 19.00 Grupa Stunia O
Galeria Luksfera, ul. Ząbkowska 27/37
Projekt obejmuje różne kultury szeroko rozumiane jako „orientalne”: turecką, turkmeńską, perską, arabską i żydowską. Sięga do tradycji eposu, prezentując fragmenty turkmeńsko-tureckiej Księgi Dede Korkuta, perskiej Księgi Królewskiej (Szahname), Księgi Tysiąca i Jednej Nocy, anegdoty o Nasreddinie Hodży i inne krótkie formy z tradycji ustnej Wschodu.
14.12.07, wernisaż godz. 19.00 Galeria Leto, ul. Hoża 9c
Wystawa malarstwa. Największy wpływ na obecny kształt cyklu ,,Prawie nie wychodzę" miała powieść E. Ionesco ,,Samotnik". Skrobiszewska zdecydowała się przedstawić przestrzeń, w której rozgrywa się jej codzienność...
14.12.07, godz. 19.30 Koncentrat w ramach Warszawskiej Nocy Tańca
Performance, improwizacja, taniec, wideo użyte w celu prezentacji charakteru twórczości grupy Koncentrat oraz najnowszych produkcji - "Nawrotnik" i "Królik, Śmierć i konkurs ujeżdżenia". Rezerwacje w Warszawskiej Nocy Tańca Autoprezentacja 1.
"Pasażer" to monolog człowieka, który w drodze ze spotkania o pracę utknął na stacji metra. Zdaje widzom relację z egzystencjalnego rozdarcia powodowanego rodzącym się w nim brakiem wiary w celowość, sensowność i humanitarność otaczającego go życia społecznego.
(metro Racławicka)

BRAK MIEJSC 14.12.07 godz. 20.15-22.00, Fundacja Ciało/Umysł w Centrum Artystycznym, ul. Konopnickiej 6
Każdy z zaproszonych artystów ma do dyspozycji do 20 minut na swoją dowolną prezentację. Nie narzucamy żadnej myśli przewodniej, otwieramy się na to, co mają nam do zaproponowania, bo ideą tego nocnego spotkania jest wzajemna inspiracja. Będzie zatem taniec w czystej postaci, teatr i widowisko, video art, multimedia, improwizacje, instalacje i rzeczy nie poddające się definicjom.
14 grudnia, godz. 21:00, Klub Hydrozagadka, ul. 11 Listopada 22
Muzyka Końca Lata – zespół z mazowieckich równin uformowany w 2004 roku. Od tego czasu grupa na dwie gitary, bas i bębenek gra i tworzy melodyjne piosenki o miłości, przemijaniu i drobnych bieżących sprawach życia codziennego.

Warszawskie trio powstałe w 2006 roku. Jeden z ciekawszych polskich zespołów z kręgu indie. Hatifnats to ciepłe, tajemnicze i niezwykle barwne kompozycje, o których wyjątkowości decydują przestrzenne, ale hałaśliwe dźwięki gitary i wysoki, melodyjny głos wokalisty, uzupełnione ekspresyjną grą sekcji rytmicznej.
BRAK MIEJSC 14.12.07, godz. 21:00 Teatr Druga Strefa, ul. Magazynowa 14a
„Ciocia” to tragifarsa, autorstwa Rafała Wojasińskiego, opierająca się na wartkich, mocnych dialogach międzypokoleniowych, podszytych niepokojem i widmem śmierci. Tak naprawdę sztuka ta jest dialogiem o śmierci, a raczej pokazaniem jak trudno jest nam o niej rozmawiać – niezależnie od tego, czy temat ma poruszyć młody umierający człowiek, czy też osoba w podeszłym wieku, w naturalny sposób żegnająca się ze światem.

Improwizowano – elektroniczny projekt dowodzony przez mistrza absurdu Paulusa Mazura wystąpi z programem, który ma być niespodzianką dla słuchaczy.
14 grudnia, godz. 22:00, Łysy Pingwin, ul. Ząbkowska 11
Bajzel - w skrócie człowiek orkiestra. Grając na gitarze elektrycznej zapętla ją, dodając sample perkusyjne konstruuje sekcję rytmiczną, do której śpiewa i gra tworząc rozbudowany spektakl muzyczny brzmiący jak kilkuosobowa formacja.
14.12 godz. 22.00 Cafe Kulturalna, Pl. Defilad 1
Muzyka kwartetu to nieodmiennie synteza elektroniki i jazzu. Na koncertach zespół gra zarówno zaaranżowane „piosenki" z albumu jak i te, które powstają spontanicznie na styku relacji z publicznością.

14 grudnia, godz. 22:30 , Jadłodajnia Filozoficzna, ul. Dobra 33/35
Po pierwszej, wyjątkowo udanej odsłonie urodzin kolektywu HHM z zaproszonymi dj'ami czas na cześć "live".W piątek 14 grudnia po raz pierwszy na imprezie modelsów wystąpi grupa Out of Tune ,którego wokalista i basista jest 1/3 HHMu (dj Jick Magger).
BRAK MIEJSC 14.12.07 godz. 22.30-24.00, Fundacja Ciało/Umysł w Centrum Artystycznym, ul. Konopnickiej 6
Warszawska Noc Tańca to jedyna taka okazja, by wejść w sam środek świata contemporary dance i w ciągu kilku godzin zapoznać się ze środowiskiem i potencjałem warszawskich artystów tańca współczesnego. Zaprezentują się odważni i niezależni twórcy: tancerze, muzycy, choreografowie, video artyści, performerzy i improwizatorzy różnych środowisk warszawskiego tańca współczesnego.
15.12.07-16.12.07 Stowarzyszenie ArtAnimacje, PZO Grochowska 316/320
ArtAnimacje zaprosiły artystów, designerów, handmadowców, którzy na oczach widzów będą przetwarzać odpady, niepotrzebne surowce, obiekty, które przestały spełniać już swoje funkcje.
BRAK MIEJSC 15.12.07, godz. 14.00 Centrum Artystyczne Montownia, ul. Konopnickiej 6
Pewnego dnia do małej irlandzkiej wioski przybywa ekipa filmowa z Hollywood. W tym wydarzeniu widzą dla siebie niepowtarzalną szansę dwaj statyści z okolicy – Charlie i Jake.
15.12.07 15:00-20:00 & 16.12.07 godz.15:00-22:30 Formacja Żeńska na Inżynierskiej 3
Formacja Żeńska zaprezentuje fotografie, film i wideo art w studio fotograficznym, w kamienicy na Inżynierskiej. Każda z artystek przedstawi z własnej perspektywy ideę obrazu. Podczas finisażu odbędzie się koncert i perfomance, który ma na celu interaktywne zaprezentowanie procesu twórczego prowadzącego do powstania dzieła, przemyśleń o sztuce i ewolucji form jej wyrazu.
15 i 16 grudnia 16-19, Esencja smaku, Odolańska 10
15.12.07, godz. 16.00 – 19.00 Laboratorium Sztuki, ul. 11 Listopada 22
Obrazy Dźwiękowe 2007 to cykl nowych prac Tomasza Sikorskiego zbudowanych ze statycznej lub dynamicznej formy wizualnej i zapętlonego dźwięku.

Afrykańskie bajki o ludziach i zwierzętach, zasłyszane od afrykańskich opowiadaczy. Integralną częścią opowieści są afrykańskie przysłowia, pieśni i zaśpiewy, wykonywane z udziałem słuchaczy, a także muzyka grana na tradycyjnych afrykańskich instrumentach, takich jak balafon, djembe,drumla i kalimba.
wernisaż 15.12.07, godz.17:00, Związek Ceramików Polskich, Muzeum Przemysłu d.Norblin
Wystawa jest doskonałą okazją nie tylko zobaczenia ceramicznych arcydzieł, ale także, toczenia (bez ograniczeń wiekowych!) na kole garncarskim, lepienia, wypalania, malowania i ozdabiania swoich własnych wyrobów z gliny! W Norblinie szykujemy warsztaty ceramiczne z kręceniem na kole, lepieniem z ręki, malowaniem ceramiki, paleniem polowego pieca, aukcję na rzecz Muzeum i spalonego domu w Laskach itp itd.
15.12.07, godz. 17.00 Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych w Centrum Artystycznym ul. Konopnickiej 6
„Stójka” to metaforyczna opowieścią o ostatnich dniach życia Brunona Jasieńskiego. Między zeznaniami poety przed NKWD pojawiają się wizyjne sceny, nawiązujące do jego ostatnich dzieł: „Balu manekinów” i opowiadania „Główny winowajca”. To spektakl o wyobraźni artystycznej, która odnajduje nieraz ironiczny kontekst w rzeczywistości.

Spektakl w oszczędnej scenografii, zrealizowany w technice tańca współczesnego z towarzyszeniem muzyki elektronicznej.
15 grudnia, godz. 18:00, Folwark, Teatr Makata, ul. Folwarczna 3
AMsverg – jest to projekt Mazzolla z muzykami poruszającymi się w obszarze muzyki elektronicznej i transowej. Innowacją kolejnego projektu Mazzolla jest połączenie muzyki elektornicznej improwizowanej , obrazu, i kreowania brzmienia na żywo w połączeniu z anologowymi brzmieniami klarnetu.
15.12.07, godz. 18:00 Martwy Ludzik Kolektyw w Składzie Butelek, ul 11 Listopada 22
W snach śnią mi się kobiety, śnią mi się niezwykle wyraźnie. Próbuję na jawie odtworzyć je, nadać im realny wymiar. Tak uchwycone pojawią się ścianach projektowane z rzutników. Pośrodku w powietrzu, zaplątana w płachty materiału podwieszone do sufitu pojawi się tancerka-kaskaderka.
15 grudnia, godz. 18:00, Scena Lubelska 30/32 , działająca przy Stowarzyszeniu Pracownie Twórcze Lubelska 30/32
Na koncert pt. „Śpiewy adwentowe” składają się niesłusznie zapomniane pieśni tego poprzedzającego Boże Narodzenie okresu liturgiczno-obrzędowego. Utwór "O Gospodzie uwielbiona" (XVI w.) jest jednym z najstarszych, polskojęzycznych a przy tym dopuszczonych do tzw. liturgii trydenckiej.
BRAK MIEJSC 15.12.07, godz. 19:00 Fundacja Akcja, Teatr Academia, ul 11 Listopada 22
Spektakl na motywach I cz. Fausta J.W. Goethego (dla widzów dorosłych).
BRAK MIEJSC 15.12.07, godz. 19.00 Teatr Konsekwentny, Stara ProchOFFnia
„…i póki nas śmierć nie rozłączy”, czyli Tryptyk Czeski Vaclava Havla, Ladislava Fuksa, Pawłał Kunjasa to historia mocno wiekowego małżeństwa umieszczonego w domu starców, które w dniu swojego złotego wesela prowadzi niekończącą się sprzeczkę o dawno nieżyjących znajomych, sąsiadach i krewnych.
Wernisaż 15.12.2007 godz. 19, Galeria Le Guern ul. Widok 8
Zofia Kulik „Desenie”, wystawa towarzysząca premierze unikatowego wydawnictwa z pracami artystki o limitowanej edycji 35 egzemplarzy, wydane przez ART+EDITION.
15.12. 07, godz. 19.00 Anioły w kamuflażu w Komunie Otwock Lubelska 30/32
Performance multimedialny. W pokoju hotelowym, zmęczona telewizyjnymi obrazkami, Léon tworzy swój własny świat cieni. ITinErrant to dalszy ciąg eksperymentu określanego przez Place’a jako "interferencja filmu". Zajrzyj za potraktowaną żelazkiem kurtynę…
"Metaxa" – projekt poetycko-fotograficzny autorstwa Renaty Plagi (poetki) oraz Tomasza Gotfryda (fotografa) to nowatorska kompozycja słowa i obrazu. Za wierszem spontanicznie podąża fotograf, przekładając emocje ukryte w słowach na język brazu.
15.12.07 godz. 20.00 Obiekt Znaleziony, Plac Małachowskiego 4, Zachęta
Koncert – melorecytacja poezji w konwencji hip hopu. Andrzej King Kong, co? Nic, rozległe pole bobu i jego mięsopust prawy Szpindler – spektakl, film, prezentacja poezji w aranżacji quasijazzowej. Szaleństwo wyobraźni, nadrealizm i pure nonsens. Turniej 1 Wiersza – otwarty dla publiczności!
BRAK MIEJSC 15.12.07 godz. 20, Stowarzyszenie Pracownie Twórcze Lubelska 30/32
Swoisty dance macabre, rozegrany pomiędzy aktorem i po mistrzowsku animowaną przez niego "nadmarionetą", na granicy erotyki i śmierci, sacrum i profanum.
15.12.07, godz. 20.30 Scena Współczesna, Stara Prochoffnia
W klatce o boku dwa metry szczeciniasty myśliciel snuje rozważania, dotyczące życia rozpiętego między wiadrem, karmidłem a chlewmistrzem. Świnia wie, że jej czas się kończy, lecz nie wpada w panikę, w końcu taki jej świński los. Rzeczowo opowiada o swojej egzystencji, naukowo charakteryzuje jej ograniczenia: fizyczne, przestrzenne, umysłowe.
15.12 od godz. 21. PKiN, Federacja Niezależnych Twórców Filmowych
Dźwięki, barwy, odcienie, brzmienia, kolory – co kryje w sobie Wisła? Akustyka Wisły to odkrywanie tajemnic rzeki po poprzez kamerę, muzykę i kreatywne spojrzenia..
Film, wizualizacje, koncert, wystawa fotograficzna
15.12.2007 godz. 21:00 Moma Film PkiN, Broniewski
„Nowe legendy miejskie” to pokaz czterech niezwykłych filmów, zrobionych na podstawie legend, wymyślonych przez 10-latków z praskich szkół i z Targówka: „Zęboludy”, „Jak powstała Praga” i „Pan Sówka i fryzjer z Targówka” oraz animowany „Bohaterska papuga z psem”.
Niegdyś trójmiejscy obecnie warszawscy epigoni złotej ery muzyki tanecznej. Legenda drinko-disco TIMES NEW ROMAN, czyli Romano Mazzante i Nick Valentino. Ich połyskujaca muskulatura i fryzury są zródłem zazdrości wielu studentów AWF-u. Ich muzyka zabierze was ponownie do różowego raju bram lat 80tych.
15.12.2007 godz. 21:00 Akademia Ruchu PkiN, sala Ratuszowa
Działania plastyczne. Istota "Wykładu" polega na wyeksponowaniu w przestrzeni publicznej w formie właściwej dla specyfiki akcji plastycznej, poezji wizualnej, znaku teatralnego - komunikatów o niepodważalnej wartości naukowej, opracowanych przy udziale współpracujących z zespołem socjologów i politologów.
15 grudnia, godz. 21:00, Jadłodajnia Filozoficzna, ul. Dobra 33/35
KOCHANKOWIE GWIEZDNYCH PRZESTRZENI to formacja łącząca niemalże wszystkie gatunki muzyczne występujące na tej planecie, od reggae, ragga , funky, rocka i jazzu do transowego i drum’n’bassowego tętna. Siła dźwięku zaskakuje, a energiczne pulsujące rytmy zachęcają do wyruszenia z zespołem w kosmiczną podróż.
Seria projektów i wystaw Galerii 2b. Począwszy od 2003 udało nam się zaprezentować prace i sylwetki ponad 300 artystów. W PKiN-ie proponujemy przegląd najciekawszych imprez i artystów.
15 grudnia.07, od godz. 21 projekt tereNnowy.info, PKiN (IV Piętro) – Sala Marii Skłodowskiej-Curie

BRAK MIEJSC 15.12.07, godz. 21.00 Teatr Konsekwentny, Stara ProchOFFnia
Jeden z najbardziej znanych dramatów mistrza absurdu Eugene Ionesco jest najnowszą produkcją Teatru Konsekwentnego. Bohaterowie w tym przedstawieniu znajdują się w sytuacjach najbardziej zwyczajnych, a nawet banalnych, a relacje między nimi powinny być proste i jasne: dom, grono znajomych, koledzy z pracy, proszona kolacja, wspólny wieczór, mile spędzony czas na rozmowach i zabawie...
15 grudnia, godz. 21:00, Łysy Pingwin, ul. Ząbkowska 11
BRAK MIEJSC 15.12.07, godz. 21:00 Teatr Druga Strefa, ul. Magazynowa 14a
„Jubileusz", podobnie jak inne sztuki Taboriego, jest makabrycznym korowodem umarłych, czarną mszą zasilaną żądzą, miłością, utratą i cierpieniem.Tylko bezpośrednio przeżyte doświadczenia rozkoszy i bólu gwarantują pozostanie żywym "wewnątrz swego codziennego umierania".
15.12 godz. 21.00 PKiN
Pokaz nagrodzonych filmów. Czym jest dzisiejsza Warszawa? Bezduszną stolicą polityki, czy może mekką artystów? Imprezownią i wybiegiem mody dla nastolatków? Maszynką do zarabiania pieniędzy dla biznesmenów? A może koszmarem, w którym trzeba przeżyć kolejny miesiąc? Niekończącym się horrorem, czy oazą? Czy da się znaleźć genius loci stolicy?

Koncert STREET CITY NOMAD surowy i wściekły cyber acid punkprzywołującym echa Atari Teenage Riot i Digital Hardcore Recordings, acid house`u i industrialu.
15.12. godz. 21.00 PKiN , Federacja Niezależnych Twórców Filmowych
Filmy krótkie – niezależne, studenckie, profesjonalne, amatorskie – najlepsze filmy krótkie z Europy – zdobywcy nagród i wyróżnień na festiwalu OFF/ON Warszawa – Europejski Tydzień Filmowy oraz zwycięskie filmy z Grand Off – Europejskich Nagród Niezależnych.
15.12 od godz. 21.00 PKiN, Fundacja Cinema Art
Współpraca tancerzy z artystami wizualnymi. Współpraca Europy z Azją. Współpraca tańca z obrazami.
15.12 od godz. 21.15, Fundacja Cinema Art w PKiN
Między słowami kryje się cała prawda ludzkich intencji. Czy można zatem przekazać coś bez słów? Fragment spektaklu teatru tańca Rotacje - Między słowami na filmie i na żywo.
15.12.07, godz. 21.15 Stowarzyszenie STEP/ Galeria 2b PKiN, Sala TROJKA
Żyjąc w mieście jesteśmy na wyjątkowym styku kultury i natury, luksusu i bezdomności, tradycji i haj-teku. Czasami się w tym gubimy, czasami to kochamy, czasami chcielibyśmy to lepiej zrozumieć. Usiądźmy razem do stołu, by przy jedzeniu i piciu (bogatym w znaczenia), doświadczyć tej wyjątkowości.
15.12 od godz 21.00 PKiN, Federacja Niezależnych Twórców Filmowych
Pokaz filmu. Przeciwko zabieganiu, przeciwko zamknięciu. Przeciwko pędowi. Za Wisłą.
BRAK MIEJSC 15.12.07 godz. 21.30 Teatr Kropka, PKiN, Sala Rudniewa
Adaptację monodramu cechuje atmosfera hipnotycznej władzy przeznaczenia, oprawionej symboliką wierzby, przejętej z tekstu Szekspira. Kobiece żądanie równości w świecie patriachatu; rytuał pamieci/wspomniena przesiąkniete są ruchem, fotografią, poezją. To przekaz mechanizmu władzy, przemocy miłosci, obłędu i rozpadu.
15.12.07, godz. 21.30 Towarzystwo Prze-Twórcze, PKiN
Spektakl „Gra w dybuka” jest polsko-izraelskim teatrem tańca i ruchu inspirowanym sztuką „Dybuk” Szymona Anskiego. To spotkanie tancerki, aktorki i artysty wizualnego, wspólna kreacja i interpretacja tekstu. Akcja dzieje się wokół huśtawki dla dwóch osób o długości 4 m. Huśtawka jest nie tyle obiektem, ale trzecim bohaterem – sednem sprawy.
15.12.07 godz. 21.40 Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji Kulturalnej i Sztuki "Artbale" w PKiN
Cykl etiud i improwizacji o różnej tematyce połączony wspólną myślą: Jesteśmy młodzi, kochamy ruch i taniec, Jest on naszym sposobem na życie, na wyrażenie naszych emocji, pragnień, radości i smutków.

15.12.07 godz. 21:45 Akademia Pstryk – STEP Parkan: "tam, gdzie w Warszawie żyją Cyganie"
„Romski Pstryk – warszawska odsłona” jest pewnego rodzaju eksperymentem. Chcemy zaprosić widzów Re-wizji do spotkania z najmniej akceptowaną społecznie i najbardziej krzywdzoną stereotypami mniejszością narodową żyjącą na terenie Polski, ze społecznością cygańską (romską). Dodatkowo projekcja filmu o projekcie w PKiN sala Broniewskiego.

15.12 godz. 22.00 Cafe Kulturalna, Pl. Defilad 1
Nowy projekt Ola Walickiego, kontrabasisty, kompozytora, aranżera, producenta, od 15 lat aktywnie działającego na polskiej scenie muzycznej. Jego wszechstronność stylistyczna pozwalała, by współtworzył takie grupy jak: Łoskot, Szwagierkolaska czy Oczi Cziorne.

koncert: HOT ASTERIX Jazzowego trio, grającego muzykę "rozluźniającą i rozweselającą".

Koncert MASS KOTKI Koncert Mass-Kotki to kompletne, elektropunkowe szaleństwo.
15.12.2007, godz. 22.00 Fundacja Proscenium / Teatr GO w PKiN, sala Gagarina
Fundacja Proscenium zaprezentuje w PKiN wystawę scenografii teatralnej i malarstwa Barbary Gołaszewskiej, a także fotosy ze spektakli. Pokaże również film dokumentalny o Teatrze GO oraz obszerne fragmenty spektakli Teatru GO w wykonaniu aktorów.
15.12.07 godz. 22.10 Fundacja "Centrum Tańca Współczesnego" w PKiN
Projekt „Kolumbowie Tańca” jest pierwszym projektem realizowanym przez Fundację „Centrum Tańca Współczesnego”. Dlatego mieści się w nim w zalążku to wszystko co dla Fundacji ważne z artystycznego punktu widzenia: elementy edukacyjne z artystycznymi, budowanie wspólnoty nie tylko artystycznej, ale także, a może przede wszystkim ludzkiej.
15.12.2007 godz. 22:30 Akademia Ruchu
Warszawa, Dworzec Centralny, peron IV – odcinek od dworca WKD Śródmieście
Działania plastyczne. Istota "Wykładu" polega na wyeksponowaniu w przestrzeni publicznej w formie właściwej dla specyfiki akcji plastycznej, poezji wizualnej, znaku teatralnego - komunikatów o niepodważalnej wartości naukowej, opracowanych przy udziale współpracujących z zespołem socjologów i politologów.
Artystka będzie malować, jeżdżąc na wrotkach. Przy współudziale zaproszonych do projektu muzyków (India Czajkowska, Tadeusz Sudnik) powstanie multidyscyplinarna całość malarsko-muzyczna.
W tej akcji artystka w specjalnym kostiumie z rurkami sama staje się „narzędziem malarskim”.
15.12.07 godz. 22.45 Fundacja "Centrum Tańca Współczesnego" w PKiN
Ten spektakl jest w zamyśle formą afabularną. Tanecznym studium czwórki wykonawców do muzyki francuskiego kompozytora barokowego Marina Maraisa. To taniec odarty z historycznego kontekstu, przeniesiony z pełnego przepychu barokowego pałacu... do podręcznikowej wręcz przestrzeni jakże innego pałacu epoki PRL-u.

Koncert DJ SZUm (znany jako Szupla, lub jak kto woli Szu). Muzyka z pogranicza alternatywy ostro przyprawionej absurdem absolutnym.

Tricphonix to jazz-punkowy skład ulegający notorycznemu rozrostowi. Tricphonix wkrótce wchłonie kolejnych muzyków, bądźcie czujni bo możecie niebawem dołączyć do tej ekipy! Muzyka Tricphonix to energetyczna mieszanka jazzu, funka, etno, z punkowym zacięciem.
15 grudnia, godz. 23:00, Klub Hydrozagadka, ul.11 Listopada 22
Dirty Djs – kolektyw Djski puszczający stare winyle z lat 80-tych, na adapterze Artur do świateł kolorofonów, czyli 2000 Dirty DJs.
15 grudnia, godz. 23:00, Jadłodajnia Filozoficzna, ul. Dobra 33/35
Przed ponad pięcioma laty rozpoczął granie cyklicznych środowych imprez ReggaeFaza (granych do dziś). Współpracował też wówczas z zespołami Saduba i Magara gdzie poznał Pablopavo. Wspólnie w 1999 r. założyli ZJEDNOCZENIE SOUND SYSTEM, jeden z pierwszych w Polsce sound systemów z żywym nawijaczem. Wraz z Krzakiem wystąpi młody, a już bardzo ceniony, łamiący regulaminy podsycacz polskiego ognia: nawijacz De.eR.
15.12.07 godz.23.00 Teatr Emocji i Wyobraźni, PKiN, Trojka
O czym opowiada ten autorski spektakl Teatru Emocji i Wyobraźni? Najpierw opowiadał o rodzinie, potem o nieszczerości, potem o chciwości, w międzyczasie o niespełnionych pragnieniach... w końcu o tym, co jest w każdym z nas, a o czym inni nigdy się nie dowiedzą... Wszystkie te tematy spotykają się w scenerii naszej rodzinnej kolacji
15.12.07, godz. 23.00 Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych, PKiN, sala Rudniewa
„Tak sobie chodzę w Warszawie, Londynie i Petersburgu” to trzy, krótkie filmowe impresje z tournée spektaklu „Dwa razy dwa, cztery, czyli wszystko co piękne i wzniosłe” wg Dostojewskiego w wykonaniu Jerzego Łazewskiego i reżyserii Małgorzaty Szyszki. Po pokazie filmów zaprezentowany zostanie spektakl „Dwa razy dwa...”

15 grudnia, godz. 23:00 (45 min.), Pałac Kultury, duża scena
Tres B to międzynarodowy zespół, który ma spore szanse zamieszać na europejskiej scenie muzyki alternatywnej (cokolwiek ten termin znaczy). Zespół wodzi nas w rozmaite rejony: od ballad i romansów spod znaku Suzanne Vega, przez baśnie kojarzące się z Mum czy Sigur Rós, aż po rock'n rollowe odjazdy, ciążące w stronę new rock revolution.
15.12.07 godz. 23.10 Fundacja "Centrum Tańca Współczesnego" PKiN
Improwiz-akcja jest projektem, mającym charakter choreograficznego jam session, podczas którego choreografowie i tancerze, nazwani „moderatorami” budować będą strukturę choreograficzną i przejmować od siebie tematy i motywy ruchowe, dodając do nich własny materiał.
Pokaz tańca ulicznego break dance w formie show w wykonaniu b-boys kingz of warsaw crew.
15.12.07 godz. 24 Katarzyna Jaśkiewicz PKiN
“Stereometria - Impresje” to spektakl multimedialny z nurtu sztuki intuitywnej. Jest to impresja na temat stereometrycznej bryły człowieka odniesionej do form geometrycznych, doskonałych proporcji „Złotego Prostokąta” stanowiącego tu klucz do geometrycznej struktury rozwijającej się spirali rozpisanej według Sekwencji Fibonacciego.


On i Ona – zamknięci w czterech ścianach małego mieszkanka na typowym polskim osiedlu. Przedstawienie „DE-NATURAT” to, jak napisała jedna z recenzentek: “Ten stan ostatecznego upadku, z którego alkoholik się już nie podnosi. Siedzi i nie może wstać, ogarnia go senność. Głowa mu się kiwa, mruży oczy i już nawet nie próbuje bełkotać. A naprzeciwko stoi młoda dziewczyna, może 20-letnia, w ciąży.”(E. Hevelke, Nowa Siła Krytyczna).
15 grudnia godz. 24.15, Akademia Tanga Argentynskiego PKiN
Przedstawienie historii tanga w Polsce od czasów międzywojennych, połączenie tańca, muzyki i śpiewu oraz projekcji filmowych/fotograficznych tworzących i oddających klimat tanga.

16.12.07 - 7 godzin Studio Tańca Butoh Iwonaki Mu w Instytucie Teatralnym Aleje Ujazdowskie 6
Dekonstrukcja - wielości możliwych interpretacji i odczytań. W praktyce demontaż konstrukcji, tworzenie od nowa, recycling istniejących elementów. Taniec butoh, chociaż twór Japończyków, nie istnieje bez zachodniej myśli filozoficznej. Warsztaty poświęcone będą praktycznym sposobom dekonstrukcji zachodniego czasu, codziennego ciała i rutynowej myśli oraz poszukiwaniu nowych jakości w kompozycji istniejących elementów.
16.12.07, godz. 16.00 Laboratorium Sztuki ul. 11 listopada 22 m. 1A
Filmy eksperymentalne Roberta Szczerbowskiego. Różne formy, treści, skecz i halucynacje...
16 grudnia, godz.17:00, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki Pałac Szustra, ul. Morskie Oko 2
Oryginalny koncert łączący profesjonalne z ludowym, dawne – z nowym. W pieśniach kurpiowskich (podobnie jak w podhalańskich) przetrwała nuta archaiczna. Dla zespołu Ars Nova specjalizującego się w pieśni średniowiecznej i renesansowej, muzyka kurpiowska to bogate źródło inspiracji artystyczej. Artyści grają na kopiach instrumentów z epoki znakomicie współbrzmiących z białym głosem kurpiowskiej śpiewaczki.
16.12.07, godz. 17.30 Stowarzyszenie Pracownie Twórcze Lubelska 30/32
"Czarna Mańka ..." to spektakl/musical oparty na legendzie "O Czarnej Mańce - pierwszej damie z przedmieścia". Oto jak opisuje ją Stanisław Wielanek: "Kim była Czarna Mańka czy istniała naprawdę, czy jest postacią fikcyjną, egzotycznym zjawiskiem warszawskich nizin? Dyskusja trwa.
16.12.07, godz. 17.30 Janusz Bałdyga Laboratorium Sztuki / Fundacja Inter – Viso
Miejsca znaczone to performance dotyczący destrukcji idei rozstrzygnięć demokratycznych. Realnym zwycięzcą jest zawsze jedna osoba, pozostałe służą wzmocnieniu jego pozycji.Gra znaczonymi miejscami, do której dochodzi na szczytach władzy pozostaje operacją społecznie niezrozumiałą.
Taniec z wachlarzami bojowymi to eklektyczna choreografia, która łączy to, co subtelne w tańcu współczesnym oraz to, co energiczne i precyzyjne we wschodnich sztukach walki /kung fu/, dlatego w naszym tańcu przeplatają się dwie kultury: wschodnia i zachodnia. Inspiracji szukamy również w pięknie i eteryczności kobiecego ciała, podkreślając jednocześnie to, co jest w nim silne i zdecydowane.

BRAK MIEJSC 16.12.07, godz. 18.00 Teatr Akt, Waryńskiego 12
Teatr Akt o spektaklu: "Nasza inscenizacja utworów Eliota ("Ziemia jałowa", "Próżni ludzie") zakłada wykorzystanie przestrzeni postindustrialnych, idealnie oddających ducha jego poezji. Jesteśmy przekonani, że siła iluzji tworzona przez teatr ruchu i pantomimy pomoże widzom dotrzeć do świata niewidzialnej nierzeczywistości poezji.
16.12 godz. 18.30 Folwark, Teatr Makata, ul. Folwarczna 3
Literackim punktem wyjścia jest niezatytułowane dzieło Antoniego Czechowa okreslane zazwyczaj jako „Płatonow”. Projekt daje możliwość odkrycia nowych horyzontów teatralnych w dziedzinach takich jak: improwizacja jako punkt wyjścia dla inscenizacji, eksperymenty w pracy reżyserskiej, oraz praca nad warsztatem aktora.
BRAK MIEJSC 16.12.07, godz.19.00 Teatr Academia ul. 11 Listopada 22
Spektakl o charakterze narracji wizualnej, odwołuje się do konstrukcji musicalu. Jest szeregiem roztańczonych scen. Jest przewrotną próbą doprowadzenia do finałowego zaśpiewania piosenki “Over the Rainbow” z repertuaru Judy Garland. Jest refleksją o naturze piękna i sensie tworzenia teatru.
BRAK MIEJSC 16.12.07, godz. 19.00 Teatru Konsekwentny, Stara Drukarnia
Sztuka trzydziestopięcioletniego dramaturga amerykańskiego Stephena Belbera pt.: „The Tape” zrobiła w Stanach Zjednoczonych zawrotną karierę. Wystawiały ją sceny off- Broadway, off- off- Broadway, a także poważne teatry miejskie. Polską prapremierę wystawił na deskach warszawskiego offowego teatru Stara ProchOFFnia znany od lat stołecznej publiczności Teatr Konsekwentny.

- to pierwsze przedstawienie z cyklu „Scena Kobra” w Fabryce Trzciny. Scena Kobra jest autorskim projektem Fabryki Trzciny i nawiązuje do Kobry znanej z TV. Historie kryminalne, thrillery i horrory znane ze słynnej serii telewizyjnej adaptujemy na potrzeby sceny teatralnej, pozostawiając jednak nawiązania do teatru telewizji. Pierwsze z cyklu przedstawień, a mamy nadzieję, ze także następne - sponsoruje Suzuki Motor Poland.
16.12. godz. 19.30 Folwark, Teatr Makata, ul Folwarczna 3
Jak wyrazić w krótkiej formie złożoność tego, co możemy określić jako „bycie kobietą”? Jakakolwiek próba jednoznacznej definicji z góry jest skazana na porażkę. Co pozostaje? Kuchnia. Połączenie w jedność sprzecznych wizji. Mieszanka przeróżnych składników i przypraw, w odpowiedni sposób odważonych, wymieszanych i przyrządzonych.
16.12.07, godz. 19.30 Unia Teatr Niemożliwy, Stara Prochoffnia
Spektakl bez słów z muzyką na żywo. Warstwa wizualna stworzona na podstawie twórczości francuskiego rysownika i literata czarnego humoru: Rolanda Topora. Warstwa muzyczna powstała z zachwytu: fakturą spektaklu oraz wielkością J.S.Bacha.
16.12.07, godz. 19.30 Teatr LA M.ORT, ul. Na uboczu 2
Spektakl "Rosencrantz i Guildenstern nie żyją" w reżyserii Eweliny Kaufmann to – pod pozorem intelektualnej zabawy osnutej wokół szekspirowskiego Hamleta – wstrząsająca diagnoza współczesnego świata. Opowieść o strachu, czasie i uwikłaniu w czas, o umieraniu odartym z wszelkiej wzniosłości, o zadawaniu pytań i poszukiwaniu odpowiedzi.
"Perechodnik/Bauman" to opowieść o Calelu Perechodniku - otwockim Żydzie, który jako żydowski policjant odprowadził żonę i córeczkę na transport do Treblinki. Niezwykle dynamicznej, fizycznej i ekspresyjnej formie silnie zrytmizowanego, paratanecznego ruchu aktorów, których ciała tworzą spójną, energetyczną maszynę towarzyszy oryginalna, grana na żywo muzyka i projekcje wideo.
16.12.07, godz 19.30 Zaklęte Rewiry
„Music OFF Reading” to wydarzenie, w czasie którego na jednej scenie spotkają się literaci, aktorzy oraz przedstawiciele sceny muzycznej. Artyści słowa zmierzą się z muzykami, by w pojedynku na słowa i dźwięki stworzyć ulotne całości.
16.12.07 godz. 20 Teatr Przestrzeni w G.S. Rozwój (Galeria Klubu Saturator)
Spektakl „Uczta dla nieobecnych” zaprojektowany wielowarstwowo jest próbą ograniczenia fikcji teatralnej do minimum. Konstrukcja całości ma na celu uchronienie wrażliwości twórców przed konsumpcyjnym, politycznym i zekonomizowanym światem, który ma w pogardzie najbardziej osobiste wartości człowieka. Czy każdy w życiu musi odegrać swoją rolę jak na scenie, czy można się temu przeciwstawić?
16.12.07, godz. 20.00 Bretoncaffe & Wytwórnia Teatr, ul. Markowska 18
„Tańcząc Sarę Kane” Teatru Bretoncaffe to pierwsza w Polsce całościowa wizja twórczości Sary Kane zrealizowana w unikalny sposób - poprzez teatr ciała i tańca. Twórcy spektaklu potraktowali dramaty Kane jako jeden wielowymiarowy tekst, stanowiący drastyczną, przepojoną bólem wizję świata.
BRAK MIEJSC 16.12.07, godz. 20.00 Fundacja Proscenium / Teatr GO ul.Hery 23, Bemowo
Dramat artysty dręczonego dylematami egzystencjalnymi i twórczymi. Życie w obrazie, obraz w życiu. Łzy i śmieszności w plastycznym fresku o próbie wyrwania się z nicości. Sztuka jako środek do celu, który jest sztuką. W tym dramacie możemy obserwować samych siebie.

"wo by Klimt by man" - premiera, Anna Piotrowska
"Cztery Róże dla Lucienne" - premiera, Anna Piotrowska
Mufmi_premiery w Warszawskich Wieczorach Teatru Tańca w ramach sezonu teatralnego_eferte 2007

PomroCność Jasna" to czarna, prowokująca i nieadekwatna do sytuacji komedia utrzymana w stylu ,,Pulp Fiction", wciągająca widza w zaskakujący finał.
16.12.07, godz.20.00 Scena Współczesna, Stara Prochoffnia
Oczekiwanie to sztuka o oczekiwaniu na cud. O tym, że winę za swoje niepowodzenia zrzucamy na innych, na świat zewnętrzny. Uważamy, że sznurkami naszego losu pociągają jacyś mniej lub bardziej konkretni "oni". I czekamy oczywiście na cud, który przecież nie nadejdzie - mówi autor "Oczekiwania”. Sztuka Łagodzińskiego zdobyła uznanie w oczach jury i publiczności Tygodnia Sztuk Odważnych w Radomiu w 2007 i zdobyła tam nagrodę główną.
16.12.07, godz. 20.30 Remus, ul. Targowa 80
„Jedno Echo” to spektakl-koncert tradycyjnych pieśni z różnych kultur, będący próbą obudzenia nowych znaczeń w archaicznych pieśniach przez wykorzystanie specyficznych warunków akustycznych i architektonicznych niekonwencjonalnych przestrzeni teatralnych do wydobycia ich pełnego potencjału brzmieniowego. Spektakl powstawał w praskich przestrzeniach postindustrialnych wiosną 2007 r.

Artystki spotkały się po latach, by po raz wtóry wykonać piosenki, które tworzyły wiele lat temu w Grodnie na Białorusi, spotykając się wówczas zgoła niespodzianie. Zrodził się niezwykły koncert - ciut współczesny, ciut sentymentalny... słowa D.A.Dąbek, muzyka Lena Ledoff
"Pętla" - to jeden dzień wyjęty z życia alkoholika. Spektakl przedstawia świat ludzi, którzy już dawno zostali odarci ze swego człowieczeństwa. Wódka odebrała im wszystko. Dała w zamian samotność, rozpacz i powolne czekanie na śmierć.
16 grudnia, godz. 21:00, Klub Hydrozagadka, ul. 11 Listopada 22
Tres B to międzynarodowy zespół, który ma spore szanse zamieszać na europejskiej scenie muzyki alternatywnej (cokolwiek ten termin znaczy). Zespół wodzi nas w rozmaite rejony: od ballad i romansów spod znaku Suzanne Vega, przez baśnie kojarzące się z Mum czy Sigur Rós, aż po rock'n rollowe odjazdy, ciążące w stronę new rock revolution.
16 grudnia, godz. 21:00, Jadłodajnia Filozoficzna, ul. Dobra 33/35
Muerti-bishops to improwizowany projekt części muzyków z Artybishops i Namaste. Eksperymentalny pop zmieni się tego wieczora w muzyczną opowieść pełna egzotycznych rytmów, transowego klimatu i punk-jazzowych improwizacji. Warsaw Gamelan Group udowodni, że tradycyjna muzyka indonezyjska jest wciąż pełna energii i życia. Party: DJ Magura wprowadza w set elementy yin, nawiązując do buddyjskich mantr, łącząc je z fleszbekami z psychodelicznej historii muzyki popularnej.
16.12.07, godz. 21:00 Teatr Akademia Ruchu, Siedziba Teatru Komuna Otwock, Lubelska 30/32, Praga
Na przygotowaną do prezentacji publicznej całość składa się szereg performances, krótkich wystąpień pięcioosobowego zespołu, trwających od pięciu do dziesięciu minut. Ich podstawową cechą jest jedność formalna wywodząca się z rozwijanych od trzydziestu lat poszukiwań AR w obszarze języka wizualnego teatru.
16 grudnia, godz. 21:00, Klub Saturator, ul. 11 listopada 22
Koncert NIECHĘĆ - grają dosyć dziwaczną muzykę z pogranicza jazzu. Można w niej znaleźć echa muzyki modalnej, nastrojów cold wave-owych, free-jazzu, nawet Chopina, ale przede wszystkim wciąż jest to muzyka improwizowana.
16 grudnia, godz. 21:00, Łysy Pingwin, ul. Ząbkowska 11
IKARYZMA to na tę chwilę solowy projekt Macieja Majewskiego, wokalisty i gitarzysty znanego z formacji Złodzieje Oklasków. Ikaryzma to projekt tworzący muzykę opartą o założenia podobne do szamańskiej podrózy transowej.
16.12.07, godz 21.20 Unia Teatr Niemozliwy, Stara Prochoffnia
Opcje życia – quasi-wykłady filozoficzne wg prof. Leszka Kołakowskiego ilustrowane animacją rzeźb, zapowiedzią i komentarzem muzycznym przez Marka Żurawskiego opatrzone.
16.12.07, godz.21.00 Teatr Konsekwentny w Drukarni
"Pacjent" to ironiczna podróż po odhumanizowanych korytarzach warszawskiego szpitala. Monodram zdobył I Nagrodę Aktorską na Festiwalu Sztuki Autorskiej Widowisko w Gdańsku (2007).

W “Novejlitce” śledzimy losy czwórki bohaterów, które splatają się w makabrycznym finale, a siłą napędzającą jest motyw zemsty prowadzącej do krwawej konfrontacji… „Novalitka” - jednoaktówka z napędem. Przed przyjściem zapoznaj się z ulotką dołączoną do Festiwalu bądź skonsultuj się z organizatorem lub farmaceutą ;-)
16.12. godz. 22.00 Cafe Kulturalna, Pl. Defilad 1
Mieszanka stylów, konwencji i form. Można tu usłyszeć zarówno melodyjny i przyjemny avant-pop, odrobinę rocka, bujające reggae, transowe fazy, trochę kwaśnego jazzu.
16 grudnia, godz. 22:00, Łysy Pingwin, ul. Ząbkowska 11
Koncert Tomka Lipińskiego znanego jako lider i członek zespołu Brygada Kryzys od 1981r.
BRAK MIEJSC 16.12.07, godz. 22.00 Studio Teatralne Koło, ul. Grochowska 316/320
Scenariusz spektaklu, oparty na opowiadaniach Roberta Walsera, opisuje dzień tytułowego Spacerowicza, urzędnika i pisarza, człowieka niesłychanie wrażliwego na otaczającą rzeczywistość, i z niej czerpiącego twórcze inspiracje.

BAABUNIO to zabawa konwencją. Cykliczny projekt multiinstrumentalisty Bartka Webera (Baaba, Mitch & Mitch) oraz M.Bunio.S (Ludzie, Dick 4 Dick, Bassisters Orchestra) zakłada niefrasobliwą zabawę z dźwiękiem o charakterze bitowo samplowym na styku dj-ki, live actu, samplingu, improwizacji i kpiny.
16 grudnia, godz. 23:00, Klub Saturator, ul. 11 listopada 22
Koncert DJ Nicolae Mercescu – set DJski. Wnikliwy obserwator przemian kulturowych w Warszawie. Muzyka zainspirowana licznymi podróżami po Bałkanach przybliży nam kulturę muzyczną takich krajów jak Rumunia, Bułgaria, Macedonia, Albania....
17.12.07 godz. 10 Konferencja w Centrum Artystycznym ul. Konopnickiej 6
"Centrum Tańca Współczesnego w Warszawie – wizje i rzeczywistość” - organizator Fundacja Centrum Tańca Współczesnego