Horny Trees

15.12 godz. 21.45 Pałac Kultury, Goethe

Grupa wybitnych leśników, opiekunów i badaczy dźwiękowej puszczy. W składzie Maciej Bielawski (bas),  Hubert Zemler (perkusja) i Paweł Szamburski (klarnet).

MOST TARGI MŁODEJ SZTUKI

10-21 grudnia 2007 Stowarzyszenie Monopol Warszawski, Youngs Gallery
InfoGaleria ul. Ząbkowska 36 i Youngs Gallery ul. Chałubińskiego
8

MOST to pomysł młodych ludzi – akcja kulturalna połączy odległe punkty na mapie miasta, zacierając granicę między przestrzenią nowoczesnego biurowca i pofabryczną zabudową Pragi, między lewo-, a prawobrzeżną częścią Warszawy. Dwa miejsca po przeciwległych stronach Wisły zostaną na pewien czas zaanektowane przez młodych twórców.

Ludzie kochani!

13.12.07-16.12.07  wystawa Jacka Bąkowskiego przy PKiN

"Ludzie kochani" to wystawa zdjęć przedstawicieli tych grup, które powinny być w przestrzeni zainteresowania i troski całego społeczeństwa, wyeksponowanych na sztandarach (1 x 2 m) na ośmiu latarniach ulicznych - tam, gdzie zwykle wywiesza się flagi.

Pomoc zimowa II

13.12.07 Teatr Akademia Ruchu akcja w Śródmieściu

"Pomoc zimowa II" - akcja nawiązuje do wydarzeń stanu wojennego. Użytym w jej realizacji obiektem – symbolem jest precyzyjnie wykonana z miedzianego drutu miniatura (o wymiarze 8 cm x 4 cm) koksownika. Umieszczona w nim, pełgająca rytmicznym światłem dioda sugeruje pulsowanie energii jakiejś dobrej - tym razem - nowiny.

Musica Muta

 13-16.12 Stowarzyszenie STEP, lobby apartamentowca, ul. Bukowińska 22A

Musica Muta to niezwykłe zdjęcia Krzysztofa Wojciechowskiego starych płyt gramofonowych. Hendrix, Joplin, The Beatles – porysowane, zmatowiałe – milczą, ale jakże wymownie.

Bóg-Honor-Ojczyzna

13.12.07, godz.17.00-21.00   Darek Błaszczyk/cókierek Marszałkowska róg Żurawiej

Bóg-Honor-Ojczyzna to wielkoformatowa projekcja wideo na ścianie budynku, na rogu Marszałkowskiej i Żurawiej. Postacie chłopca i dziewczyny, pomalowane w polskie barwy narodowe, nadają morskim alfabetem semafor słowa-hasła: bóg, honor, ojczyzna, solidarność, tradycja, miłość, religia...

vlep[v]net t[v]

13.12.07-16.12.07, godz.18.00-22.00   G.S. Rozwój ul. 11 Listopada 22

G.S. Rozwój przedstawia: vlep[v]net t[v], czyli cykl reportaży internetowych t[v] grupy vlep[v]net. To t[v] - czyli street art na żywo - ukazująca się w odcinkach, mniej lub bardziej cykliczna telewizja streetartowa tym razem w wersji maka, na dużym ekranie.

Polski Poemat Dydaktyczny

13.12.07, godz. 18:00 Stowarzyszenie STEP/ Galeria 2b podziemia Zachęty, Pl. Małachowskiego 3

Polski Poemat Dydaktyczny - performance muzyczny, który w warstwie treściowej podejmuje problematykę teorii sztuki i filozofii twórczości. Przesłanie proste jak cisza:nie krzycz tak głośno, bo nie usłyszysz ust, którymi świat wypowiada ciebie, nie biegnij tak szybko, bo nie doświadczysz drogi, która przemawia twoimi nogami.

Modelarnia w WAA

13-16.12.2007 godz. 19.00  Warszawski Aktyw Artystów WAA ul. Kozia 3/5 m 26

 W galerii WAA będzie trwała wystawa kolektywu artystycznego z Modelarni w Gdańsku, pokazująca działalność Modelarni w ciągu ostatnich 5 lat oraz aktualne prace artystów z nią związanych. Zaproszeni artyści z Modelarni, współpracujący z nimi teoretycy oraz członkowie WAA będą opowiadać o działalności obu miejsc sztuki.

 

 

Kino w Galerii Klimy Bocheńskiej

 wernisaż 13.12.07, godz. 19.00 Galeria Klimy Bocheńskiej w W.W.W. "Koneser"  ul. Ząbkowska 27/31

Galeria Klimy Bocheńskiej zostanie zamieniona w kino. Interwencje zaproszonych artystów, rozciągające się od pokazów filmów, performance do aranżacji przestrzennych wchodzących w dialog z miejscem, czasowych projekcji wybranych prac, indywidualnych pokazów twórczości - mają formę wystawy i repertuaru kinowego.

Bezinteresowna przestrzeń miejska - ogród zimowy
14- 16grudnia, Krzysztof Żwirblis, Aleksandra Wasilkowska, Hala kasowa dworca Warszawa Wschodnia

Chcemy przedstawiać publiczności ideę powstania w naszym mieście „Bezinteresownej przestrzeni miejskiej – ogródu zimowego”. Budowli ziemno-szklanej z egzotycznymi roślinami, miejsca spotkań, relaksu, wystaw bez funkcji komercyjnych.

ŁUBKI, MAKATKI, GRAFFITI - LUDOWA SZTUKA

14-16.12.2007 Galeria Zoya ul.Kopernika 32/8

 

Wystawa łubków,makatek ludowych i grafiti. Próba połączenia sztuki „miejskiej” z „wiejską” – „street –art i wieś-art”. Łubki z Białorusi-ARTDESIGNESTUDIO, makatki z Podlasia- Ludowi Artyści i grupa REDHA

FAST FORWARD
14-16.12.07 Klara Kopcińska, STEP/ 2b; ulica centrum

instalacja fotograficzna w przestrzeni miejskiej
Silent Running

 14.12.07-15.12.07, godz 15.00-22.00   Galeria Raster: Johanna Billing Hoża 42/8

Świat jaki konstruuje w swych filmach Johanna Billing pełen jest dobrze nam znanych - tu i teraz - rozterek.
W najprostszy sposób, raczej dokumentując toczący się proces niż tworząc fabularne opowieści, artystka dotyka kwestii partycypacji, wspólnotowości, zaangażowania w grupowe działania, bądź braku takowego: pasywności, milczącego oporu, niezdecydowania.

Pani Koch
 JSC 14.12.07 godz. 16:00 Marebito w Obiekcie Znalezionym w Zachęcie
 
Spektakl Pani Koch stworzony został na podstawie dramatu Mirona Białoszewskiego oraz wrażeń i doświadczeń aktorów, i reżysera związanych z problemem choroby, umierania, i szpitala. Jego tematem jest codzienność umierania a głównym bohaterem jest tu słabość: fizyczna, psychiczna, społeczna.
 
Warszawska Noc Tańca

14.12.07 godz. 16- 2 rano, Fundacja Ciało/Umysł w Centrum Artystycznym, ul. Konopnickiej 6

Warszawska Noc Tańca to jedyna taka okazja, by wejść w sam środek świata contemporary dance i w ciągu kilku godzin zapoznać się ze środowiskiem i potencjałem warszawskich artystów tańca współczesnego. Zaprezentują się odważni i niezależni twórcy: tancerze, muzycy, choreografowie, video artyści, performerzy i improwizatorzy różnych środowisk warszawskiego tańca współczesnego.

Parada Uliczna – w podróży za cieniem
14 grudnia, godz 17.00  Teatr Makata na Chmielnej

Parada uliczna - "w podróży za cieniem" to akcja spotkania się dwóch światów, które zarazem są obce, ale dążą bezwiednie do siebie. Aktorzy m.in. ubrani w lalki stoją po dwóch różnych stronach (od Nowego Światu do Domów Centrum). Niewidzialna więź ciągnie ich ku sobie, ale sprzeczności nie pozwalają im razem działać. 

 
Lokatorzy - wystawa

laura_pawela_9014.12.07-16.12.07, godz. 17-19 Galeria lokal_30, ul. Foksal 17 B / 30

"Tworząc naszą galerię staraliśmy się zatrzymać klimat zwykłego mieszkania – zachowaliśmy ślady po jego lokatorach, naszych poprzednikach. Niczym Trelkovsky, bohater Lokatora Romana Polańskiego, daliśmy się uwieść przeszłości i atmosferze tego miejsca.


Koniec pieśni
14 grudnia, godz. 18:00,  Studium Teatralne, ul. Lubelska 30/32

Prezentacja filmu i spotkanie z tworcami. Zimą na przełomie 1980 i 81 roku Piotr Borowski wyruszył wraz z trójką przyjaciół aktorów na „Wyprawę zimową”. Przez trzy miesiące pokazywali swój spektakl na Białostocczyźnie.  Spotykali przeróżnych ludzi pogranicza, ludzi odmiennych wyznań: staroobrzędowców, Tatarów, prawosławnych, Białorusinów. Ludzie ci, w geście wdzięczności za przedstawienie, śpiewali nam swoje pieśni, które nagrywano na taśmach magnetofonowych...

Foto pralnia

14.12.07-16.12.07 godz. 18:00 InfoPraga i Galeria Synteza, ul.
Ząbkowska 36 i 38

InfoPraga i Galeria Synteza zaprezentują wystawę fotografii o tematyce praskiej oraz happening fotograficzny. Wernisaż uświetni koncert w wykonaniu uczniów praskiej szkoły muzycznej im. Moniuszki. Autorem zdjęć jest Przemek Sendzielski. Poprzez wyszukanie i sfotografowanie miejsc oddalonych od wydeptanych ścieżek turystycznych pokaże on duszę Pragi.


 

Warszawska Noc Tańca Autoprezentacja 1

BRAK MIEJSC 14.12.07 godz. 18-19.50, Fundacja Ciało/Umysł w Centrum Artystycznym, ul. Konopnickiej 6

Warszawska Noc Tańca to jedyna taka okazja, by wejść w sam środek świata contemporary dance i w ciągu kilku godzin zapoznać się ze środowiskiem i potencjałem warszawskich artystów tańca współczesnego. Zaprezentują się odważni i niezależni twórcy: tancerze, muzycy, choreografowie, video artyści, performerzy i improwizatorzy różnych środowisk warszawskiego tańca współczesnego.

Noc Poetów – lokomotywa nie rozgada tajemnicy

 14.12.07 godz. 19.00 Ślad w Teatrze Academia, ul. 11 Listopada 22 

Koncert – melorecytacja poezji w konwencji hip hopu. Andrzej King Kong, co? Nic, rozległe pole bobu i jego mięsopust prawy Szpindler – spektakl, film, prezentacja poezji w aranżacji quasijazzowej. Szaleństwo wyobraźni, nadrealizm i pure nonsens. Turniej 1 Wiersza – otwarty dla publiczności!

Angels of Stealth / Anioły w kamuflażu

BRAK MIEJSC rwrk1__dsc0063_9014.12.07 godz. 19.00  Anioły w kamuflażu w Komunie Otwock Lubelska 30/32

Performance multimedialny. W pokoju hotelowym, zmęczona telewizyjnymi obrazkami, Léon tworzy swój własny świat cieni. ITinErrant to dalszy ciąg eksperymentu określanego przez Place’a jako "interferencja filmu". Zajrzyj za potraktowaną żelazkiem kurtynę… Nastepne przedstawienie 20.12.07

Wyrok śmierci na konia faraona

BRAK MIEJSC 14.12.07, godz. 19:00  Teatr Konsekwentny, Stara ProchOFFNia Scena Kazamaty

wyrok_mierci_90"Wyrok śmierci na konia Faraona” na podstawie opowiadania Jerzego Janickiego w adaptacji Adama Sajnuka jest próbą spojrzenia w przeszłość, której nikt nie pamięta, i co do której nie ma pewności, czy miała kiedykolwiek miejsce. Bieszczady. Połowa lat 70. Surowa zima. Morze wódki. I śledztwo: „Śledztwo, co do którego do dziś nie ma pełnej jasności...

Sz jak Szarik

14.12.07, godz. 19.00    Teatrum na Żoliborzu

sz_90"Sz jak Szarik" to muzyczna opowieść przeplatana szczerymi wyznaniami ludzi, owładniętych przygodami pancernych i psa. W zabawny sposób młodzi aktorzy wcielają się w bohaterów, którym życie serialowe myli się z rzeczywistością.

Nic tylko błękit

BRAK MIEJSC 14.12.07, godz. 19.00   Scena Współczesna, Stara ProchOFFnia

Wolność. Pierwsze skojarzenia: lot, przestrzeń, błękit. Taniec. Sytuacja na lotnisku. Pośpiech, huk odlatujących samolotów. Podróżni dźwigają walizki, w których mieszczą się rozmaite przedmioty: ubrania, ulubione książki, kilka płyt, wieczne pióro, woda kolońska. Oraz bagaż doświadczeń, emocji i oczekiwań.

"Pragmatyści " wg Witkacego oraz wystawa malarstwa Barbary Gołaszewskiej

BRAK MIEJSC 14.12.2007, godz. 19.00  Teatr GO, ul. Hery 23, Bemowo

pr_90"Pragmatyści" spektakl na podstawie dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza. Młodzi artyści odnajdują się w teatralnym świecie form i fantazji. Urojony świat zabawy i głębokich przeżyć.

Cafe Orient – wieczór opowieści orientalnych

    logo_i_ona_90BRAK MIEJSC 14.12,2007godz. 19.00 Grupa Stunia O
    Galeria Luksfera, ul. Ząbkowska 27/37

 

Projekt obejmuje różne kultury szeroko rozumiane jako „orientalne”: turecką, turkmeńską, perską, arabską i żydowską. Sięga do tradycji eposu, prezentując fragmenty turkmeńsko-tureckiej Księgi Dede Korkuta, perskiej Księgi Królewskiej (Szahname), Księgi Tysiąca i Jednej Nocy, anegdoty o Nasreddinie Hodży i inne krótkie formy z tradycji ustnej Wschodu.

prawie nie wychodzę

15bez_tytulu_9014.12.07, wernisaż godz. 19.00 Galeria Leto, ul. Hoża 9c

Wystawa malarstwa. Największy wpływ na obecny kształt cyklu ,,Prawie nie wychodzę" miała powieść E. Ionesco ,,Samotnik". Skrobiszewska zdecydowała się przedstawić przestrzeń, w której rozgrywa się jej codzienność...

Zajawka

14.12.07, godz. 19.30   Koncentrat w ramach Warszawskiej Nocy Tańca

Performance, improwizacja, taniec, wideo użyte w celu prezentacji charakteru twórczości grupy Koncentrat oraz najnowszych produkcji - "Nawrotnik" i "Królik, Śmierć i konkurs ujeżdżenia". Rezerwacje w Warszawskiej Nocy Tańca Autoprezentacja 1.

Pasażer
14.12.2007, godz. 20:00 Fundacja Akcja na peronie na Dworcu Centralnym

pasazer2_90"Pasażer" to monolog człowieka, który w drodze ze spotkania o pracę utknął na stacji metra. Zdaje widzom relację z egzystencjalnego rozdarcia powodowanego rodzącym się w nim brakiem wiary w celowość, sensowność i humanitarność otaczającego go życia społecznego.

"Papa papu", "Gemini_after"
14 grudnia, godz. 20:00 Mokotów Scena Klubu DGW Niepodległości 141,
(metro Racławicka)

gemini_90"papa papu" - premiera, Anna Białecka i Wacław Gaborczyk
"Gemini_after" - premiera, Anna Piotrowska & Patrycja Dońska
mufmi_premiery w Warszawskich Wieczorach Teatru Tańca w ramach sezonu teatralnego_eferte 2007
Warszawska Noc Tańca Autoprezentacja 2

BRAK MIEJSC 14.12.07 godz. 20.15-22.00, Fundacja Ciało/Umysł w Centrum Artystycznym, ul. Konopnickiej 6

Każdy z zaproszonych artystów ma do dyspozycji do 20 minut na swoją dowolną prezentację. Nie narzucamy żadnej myśli przewodniej, otwieramy się na to, co mają nam do zaproponowania, bo ideą tego nocnego spotkania jest wzajemna inspiracja. Będzie zatem taniec w czystej postaci, teatr i widowisko, video art, multimedia, improwizacje, instalacje i rzeczy nie poddające się definicjom.

Muzyka Końca Lata – koncert

14 grudnia, godz. 21:00, Klub Hydrozagadka, ul. 11 Listopada 22

muzyka_koca_lata_90Muzyka Końca Lata – zespół z mazowieckich równin uformowany w 2004 roku. Od tego czasu grupa na dwie gitary, bas i bębenek gra i tworzy melodyjne piosenki o miłości, przemijaniu i drobnych bieżących sprawach życia codziennego.

Hatifnats – koncert
filozoficzna_hatifnats_9014 grudnia, godz. 21:00, Jadłodajnia Filozoficzna, ul. Dobra 33/35

Warszawskie trio powstałe w 2006 roku. Jeden z ciekawszych polskich zespołów z kręgu indie. Hatifnats to ciepłe, tajemnicze i niezwykle barwne kompozycje, o których wyjątkowości decydują przestrzenne, ale hałaśliwe dźwięki gitary i wysoki, melodyjny głos wokalisty, uzupełnione ekspresyjną grą sekcji rytmicznej.
Ciocia

BRAK MIEJSC 14.12.07, godz. 21:00   Teatr Druga Strefa, ul. Magazynowa 14a

ciocia_90„Ciocia” to tragifarsa, autorstwa Rafała Wojasińskiego, opierająca się na wartkich, mocnych dialogach międzypokoleniowych, podszytych niepokojem i widmem śmierci. Tak naprawdę sztuka ta jest dialogiem o śmierci, a raczej pokazaniem jak trudno jest nam o niej rozmawiać – niezależnie od tego, czy temat ma poruszyć młody umierający człowiek, czy też osoba w podeszłym wieku, w naturalny sposób żegnająca się ze światem.

ARTY-FARTY-CHRISTMAS-PARTY, DJ BADDLOVER – set DJski
saturator_djbaddlover2_9014 grudnia, godz. 21:00, Klub Saturator, ul. 11 listopada 22

Koncert ARTY-FARTY-CHRISTMAS-PARTY, DJ BADDLOVER – set DJski DJ Baddlover to prekursor warszawskiej sceny nu rave'u.
ASTROMIX LA MANCHE - koncert
14 grudnia, godz. 21:00, Łysy Pingwin, ul. Ząbkowska 11

Improwizowano – elektroniczny projekt dowodzony przez mistrza absurdu Paulusa Mazura wystąpi z programem, który ma być niespodzianką dla słuchaczy.

Bajzel - koncert
 

lysypingwin_bajzel_9014 grudnia, godz. 22:00, Łysy Pingwin, ul. Ząbkowska 11

Bajzel - w skrócie człowiek orkiestra. Grając na gitarze elektrycznej zapętla ją, dodając sample perkusyjne konstruuje sekcję rytmiczną, do której śpiewa i gra tworząc rozbudowany spektakl muzyczny brzmiący jak kilkuosobowa formacja.

KERD

14.12 godz. 22.00 Cafe Kulturalna, Pl. Defilad 1

Muzyka kwartetu to nieodmiennie synteza elektroniki i jazzu. Na koncertach zespół gra zarówno zaaranżowane „piosenki" z albumu jak i te, które powstają spontanicznie na styku relacji z publicznością.

Pustki – koncert
pustki_90 14 grudnia, godz. 22:00, Klub Hydrozagadka, ul. 11 Listopada 22

Koncerty Pustek są zawsze wyjątkowe. Oprócz piosenek  pojawiają się motoryczne improwizacje. Transowa sekcja rytmiczna  jest uzupełniona szerokimi plamami gitary, analogowych klawiszy i nieśmiałym głosem.
Out of Tune + urodziny Hungry Hungry Models

filozoficzna_out_of_tune_12014 grudnia, godz. 22:30 , Jadłodajnia Filozoficzna, ul. Dobra 33/35

Po pierwszej, wyjątkowo udanej odsłonie urodzin kolektywu HHM z zaproszonymi dj'ami czas na cześć "live".W piątek 14 grudnia po raz pierwszy na imprezie modelsów wystąpi grupa Out of Tune ,którego wokalista i basista jest 1/3 HHMu (dj Jick Magger).

Warszawska Noc Tańca Autoprezentacja 3

BRAK MIEJSC 14.12.07 godz. 22.30-24.00, Fundacja Ciało/Umysł w Centrum Artystycznym, ul. Konopnickiej 6

Warszawska Noc Tańca to jedyna taka okazja, by wejść w sam środek świata contemporary dance i w ciągu kilku godzin zapoznać się ze środowiskiem i potencjałem warszawskich artystów tańca współczesnego. Zaprezentują się odważni i niezależni twórcy: tancerze, muzycy, choreografowie, video artyści, performerzy i improwizatorzy różnych środowisk warszawskiego tańca współczesnego.

Przetwory, akcja twórczego recyklingu

15.12.07-16.12.07 Stowarzyszenie ArtAnimacje, PZO Grochowska 316/320

ArtAnimacje zaprosiły artystów, designerów, handmadowców, którzy na oczach widzów będą przetwarzać odpady, niepotrzebne surowce, obiekty, które przestały spełniać już swoje funkcje.

Kamienie w kieszeniach

kamienie_90BRAK MIEJSC 15.12.07, godz. 14.00    Centrum Artystyczne Montownia, ul. Konopnickiej 6

Kolejna realizacja Teatru Montownia to tragikomedia Marie Jones „Kamienie w kieszeniach”.
Pewnego dnia do małej irlandzkiej wioski przybywa ekipa filmowa z Hollywood. W tym wydarzeniu widzą dla siebie niepowtarzalną szansę dwaj statyści z okolicy – Charlie i Jake.
 
Idea Obrazu

15.12.07  15:00-20:00 & 16.12.07 godz.15:00-22:30 Formacja Żeńska na Inżynierskiej 3_01zdjcie_z_cyklu_wir_fot._yola_120

Formacja Żeńska zaprezentuje fotografie, film i wideo art w studio fotograficznym, w kamienicy na Inżynierskiej. Każda z artystek przedstawi z własnej perspektywy ideę obrazu. Podczas finisażu odbędzie się koncert i perfomance, który ma na celu interaktywne zaprezentowanie procesu twórczego prowadzącego do powstania dzieła, przemyśleń o sztuce i ewolucji form jej wyrazu.

 
Szeleściaki czyli z papierka cukierek

15 i 16 grudnia 16-19,  Esencja smaku, Odolańska 10

 
warsztaty tworzenia biżuterii ekologicznej, czyli z tytułowych papierków po cukierkach oraz wszelkich innych plastikowych resztek codzienności, które są nam już zbędne, a które jednocześnie zanieczyszczają środowisko.
Obrazy dźwiękowe 2007

15.12.07, godz. 16.00 – 19.00  Laboratorium Sztuki, ul. 11 Listopada 22

Obrazy Dźwiękowe 2007 to cykl nowych prac Tomasza Sikorskiego zbudowanych ze statycznej lub dynamicznej formy wizualnej i zapętlonego dźwięku.

Bajki afrykańskie
BRAK MIEJSC logo_i_ona_9015 grudnia, godz. 17.00   Stowarzyszenie « Grupa Studnia O »

Afrykańskie bajki o ludziach i zwierzętach, zasłyszane od afrykańskich opowiadaczy. Integralną częścią opowieści są afrykańskie przysłowia, pieśni i zaśpiewy, wykonywane z udziałem słuchaczy, a także muzyka grana na tradycyjnych afrykańskich instrumentach, takich jak balafon, djembe,drumla i kalimba.

Gwiazdka Ceramiczna czyli Różne Oblicza Ceramiki 8

wernisaż 15.12.07, godz.17:00, Związek Ceramików Polskich, Muzeum Przemysłu d.Norblin

Wystawa jest doskonałą okazją nie tylko zobaczenia ceramicznych arcydzieł, ale także,  toczenia (bez ograniczeń wiekowych!) na kole garncarskim, lepienia, wypalania, malowania i ozdabiania swoich własnych wyrobów z gliny!   W Norblinie szykujemy warsztaty ceramiczne z kręceniem na kole, lepieniem z ręki, malowaniem ceramiki, paleniem polowego pieca, aukcję na rzecz Muzeum i spalonego domu w Laskach itp itd.

Stójka

                     15.12.07, godz. 17.00  Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych w Centrum Artystycznym ul. Konopnickiej 6

stojka_90„Stójka” to metaforyczna opowieścią o ostatnich dniach życia Brunona Jasieńskiego. Między zeznaniami poety przed NKWD pojawiają się wizyjne sceny, nawiązujące do jego ostatnich dzieł: „Balu manekinów” i opowiadania „Główny winowajca”. To spektakl o wyobraźni artystycznej, która odnajduje nieraz ironiczny kontekst w rzeczywistości.

Po godzinach
BRAK MIEJSC 15.12.2007, godz. 17.00 Scena Współczesna w Starej Prochoffni

po_godz_90"Po godzinach" - młodzi ludzie z biur i ich praca. Relacje z bliskimi ulegają osłabieniu. Rano wsiadają do metra, samochodu lub tramwaju, by jak najszybciej zasiąść za biurkiem. Wieczorem są zbyt zmęczeni, żeby wykrzesać z siebie jakiekolwiek emocje. Pozostają fantazje...
Spektakl w oszczędnej scenografii, zrealizowany w technice tańca współczesnego z towarzyszeniem muzyki elektronicznej.
FOLWARK – PraskaMettaArtystyczna

15 grudnia, godz. 18:00, Folwark, Teatr Makata, ul. Folwarczna 3

AMsverg – jest to projekt Mazzolla z muzykami poruszającymi się w obszarze muzyki elektronicznej i transowej. Innowacją kolejnego projektu Mazzolla jest połączenie muzyki elektornicznej improwizowanej , obrazu, i kreowania brzmienia na żywo w połączeniu z anologowymi brzmieniami klarnetu.

Śniło mi się, że jesteś taka inna – czyli obrazy ze snów wywołane

http://www.jaaz.pl/rewizje-skladbutelek.pl.jpg 15.12.07, godz. 18:00   Martwy Ludzik Kolektyw w Składzie Butelek, ul 11 Listopada 22

W snach śnią mi się kobiety, śnią mi się niezwykle wyraźnie. Próbuję na jawie odtworzyć je, nadać im realny wymiar. Tak uchwycone pojawią się ścianach projektowane z rzutników. Pośrodku w powietrzu, zaplątana w płachty materiału podwieszone do sufitu pojawi się tancerka-kaskaderka.

Śpiewy Adwentowe w wykonaniu "monodii polskiej"

 

15 grudnia, godz. 18:00, Scena Lubelska 30/32 , działająca przy Stowarzyszeniu Pracownie Twórcze Lubelska 30/32


Na koncert pt. „Śpiewy adwentowe” składają się niesłusznie zapomniane pieśni tego poprzedzającego Boże Narodzenie okresu liturgiczno-obrzędowego. Utwór "O Gospodzie uwielbiona" (XVI w.) jest jednym z najstarszych, polskojęzycznych a przy tym dopuszczonych do tzw. liturgii trydenckiej.

Faust

faust_90BRAK MIEJSC 15.12.07, godz. 19:00   Fundacja Akcja, Teatr Academia, ul 11 Listopada 22


Spektakl na motywach I cz. Fausta J.W. Goethego (dla widzów dorosłych).

…i póki nas śmierć nie rozłączy, czyli Tryptyk Czeski

BRAK MIEJSC 15.12.07, godz. 19.00    Teatr Konsekwentny,   Stara ProchOFFnia

tryptyk_90„…i póki nas śmierć nie rozłączy”, czyli Tryptyk Czeski Vaclava Havla, Ladislava Fuksa, Pawłał Kunjasa to historia mocno wiekowego małżeństwa umieszczonego w domu starców, które w dniu swojego złotego wesela prowadzi niekończącą się sprzeczkę o dawno nieżyjących znajomych, sąsiadach i krewnych.

Desenie

 Wernisaż 15.12.2007 godz. 19, Galeria Le Guern ul. Widok 8

Zofia Kulik „Desenie”, wystawa towarzysząca premierze unikatowego wydawnictwa z pracami artystki o limitowanej edycji 35 egzemplarzy, wydane przez ART+EDITION.

Angels of Stealth / Anioły w kamuflażu

15.12. 07, godz. 19.00  Anioły w kamuflażu w Komunie Otwock Lubelska 30/32

Performance multimedialny. W pokoju hotelowym, zmęczona telewizyjnymi obrazkami, Léon tworzy swój własny świat cieni. ITinErrant to dalszy ciąg eksperymentu określanego przez Place’a jako "interferencja filmu". Zajrzyj za potraktowaną żelazkiem kurtynę…

Metaxa
15.12.07, godz. 19.00 Fulltura w PZO ul. Grochowska 316/320

"Metaxa" – projekt poetycko-fotograficzny autorstwa Renaty Plagi (poetki) oraz Tomasza Gotfryda (fotografa) to nowatorska kompozycja słowa i obrazu. Za wierszem spontanicznie podąża fotograf, przekładając emocje ukryte w słowach na język brazu.

Noc Poetów – lokomotywa nie rozgada tajemnicy

15.12.07 godz. 20.00 Obiekt Znaleziony, Plac Małachowskiego 4, Zachęta

Koncert – melorecytacja poezji w konwencji hip hopu. Andrzej King Kong, co? Nic, rozległe pole bobu i jego mięsopust prawy Szpindler – spektakl, film, prezentacja poezji w aranżacji quasijazzowej. Szaleństwo wyobraźni, nadrealizm i pure nonsens. Turniej 1 Wiersza – otwarty dla publiczności!

Łagodna

BRAK MIEJSC 15.12.07 godz. 20, Stowarzyszenie Pracownie Twórcze Lubelska 30/32

lagodna_90Swoisty dance macabre, rozegrany pomiędzy aktorem i po mistrzowsku animowaną przez niego "nadmarionetą", na granicy erotyki i śmierci, sacrum i profanum.

Strategia dla dwóch szynek

15.12.07, godz. 20.30   Scena Współczesna, Stara Prochoffnia

strategia_90W klatce o boku dwa metry szczeciniasty myśliciel snuje rozważania, dotyczące życia rozpiętego między wiadrem, karmidłem a chlewmistrzem. Świnia wie, że jej czas się kończy, lecz nie wpada w panikę, w końcu taki jej świński los. Rzeczowo opowiada o swojej egzystencji, naukowo charakteryzuje jej ograniczenia: fizyczne, przestrzenne, umysłowe.

Akustyka Wisły

15.12 od godz. 21. PKiN, Federacja Niezależnych Twórców Filmowych

akustyka_90Dźwięki, barwy, odcienie, brzmienia, kolory – co kryje w sobie Wisła? Akustyka Wisły to odkrywanie tajemnic rzeki po poprzez kamerę, muzykę i kreatywne spojrzenia..

Film, wizualizacje, koncert, wystawa fotograficzna

Nowe legendy miejskie

15.12.2007 godz. 21:00 Moma Film PkiN, Broniewski

Nowe legendy miejskie” to pokaz czterech niezwykłych filmów, zrobionych na podstawie legend, wymyślonych przez 10-latków z praskich szkół i z Targówka: „Zęboludy”, „Jak powstała Praga” i „Pan Sówka i fryzjer z Targówka” oraz animowany „Bohaterska papuga z psem”.

Times New Roman – koncert
15 grudnia, godz. 21:00, Klub Hydrozagadka, ul.11 Listopada 22

times_new_roman_90Niegdyś trójmiejscy obecnie warszawscy epigoni złotej ery muzyki tanecznej. Legenda drinko-disco TIMES NEW ROMAN, czyli Romano Mazzante i Nick Valentino. Ich połyskujaca muskulatura i fryzury są zródłem zazdrości wielu studentów AWF-u. Ich muzyka zabierze was ponownie do różowego raju bram lat 80tych.

WYKŁAD – DZIAŁANIE PLASTYCZNE (3 CZĘŚCI)

15.12.2007 godz. 21:00 Akademia Ruchu PkiN, sala Ratuszowa

Działania plastyczne. Istota "Wykładu" polega na wyeksponowaniu w przestrzeni publicznej w formie właściwej dla specyfiki akcji plastycznej, poezji wizualnej, znaku teatralnego - komunikatów o niepodważalnej wartości naukowej, opracowanych przy udziale współpracujących z zespołem socjologów i politologów.

Kochankowie Gwiezdnych Przestrzeni – koncert

15 grudnia, godz. 21:00, Jadłodajnia Filozoficzna, ul. Dobra 33/35


filozoficzna_kochankowie_gwiezdnych_przestrzeni_120KOCHANKOWIE GWIEZDNYCH PRZESTRZENI to formacja łącząca niemalże wszystkie gatunki muzyczne występujące na tej planecie, od reggae, ragga , funky, rocka i jazzu do transowego i drum’n’bassowego tętna.
Siła dźwięku zaskakuje, a energiczne pulsujące rytmy zachęcają do wyruszenia z zespołem w kosmiczną podróż.

GALERIA 2b w Pekinie

15.12.0207, godz. 21.00 Stowarzyszenie Step w PkiNie


Seria projektów i wystaw Galerii 2b. Począwszy od 2003 udało nam się zaprezentować prace i sylwetki ponad 300 artystów. W PKiN-ie proponujemy przegląd najciekawszych imprez i artystów.
projekt tereNnowy.info
Rozbieg 04 czyli Suplement
15 grudnia.07, od godz. 21 projekt tereNnowy.info, PKiN (IV Piętro) – Sala Marii Skłodowskiej-Curie1582ee4d99cb5040eea01ec77136db6br04_logo_90

"Pod tą nieco enigmatyczną nazwą kryje się bardzo przyjemna hybryda balangi, wystawy, zabawy sportowej, kina, wykładu... Wszystko w przyjaznej atmosferze i bez zbędnego zadęcia sprzyjać ma interdyscyplinarnej wymianie doświadczeń między twórcami". (Aktivist, czerwiec 2007)
Łysa śpiewaczka

BRAK MIEJSC 15.12.07, godz. 21.00  Teatr Konsekwentny, Stara ProchOFFnia

Jeden z najbardziej znanych dramatów mistrza absurdu Eugene Ionesco jest najnowszą produkcją Teatru Konsekwentnego. Bohaterowie w tym przedstawieniu znajdują się w sytuacjach najbardziej zwyczajnych, a nawet banalnych, a relacje między nimi powinny być proste i jasne: dom, grono znajomych, koledzy z pracy, proszona kolacja, wspólny wieczór, mile spędzony czas na rozmowach i zabawie...

 

Bajzel

lysypingwin_bajzel_9015 grudnia, godz. 21:00, Łysy Pingwin, ul. Ząbkowska 11

Bajzel - w skrócie człowiek orkiestra. Grając na gitarze elektrycznej zapętla ją, dodając sample perkusyjne konstruuje sekcję rytmiczną, do której śpiewa i gra tworząc rozbudowany spektakl muzyczny brzmiący jak kilkuosobowa formacja.
Jubileusz

BRAK MIEJSC 15.12.07, godz. 21:00  Teatr Druga Strefa, ul. Magazynowa 14a

jubileusz_90„Jubileusz", podobnie jak inne sztuki Taboriego, jest makabrycznym korowodem umarłych, czarną mszą zasilaną żądzą, miłością, utratą i cierpieniem.Tylko bezpośrednio przeżyte doświadczenia rozkoszy i bólu gwarantują pozostanie żywym "wewnątrz swego codziennego umierania".

Warszawskie Alternatywy Filmowe 2007

logo_waf_90                                                                                                                 15.12 godz. 21.00 PKiN

Pokaz nagrodzonych filmów. Czym jest dzisiejsza Warszawa? Bezduszną stolicą polityki, czy może mekką artystów? Imprezownią i wybiegiem mody dla nastolatków? Maszynką do zarabiania pieniędzy dla biznesmenów? A może koszmarem, w którym trzeba przeżyć kolejny miesiąc? Niekończącym się horrorem, czy oazą? Czy da się znaleźć genius loci stolicy?

STREET CITY NOMAD - koncert
saturator_streetcitynomad_9015 grudnia, godz. 21:00, Klub Saturator, ul. 11 listopada 22

Koncert STREET CITY NOMAD surowy i wściekły cyber acid punkprzywołującym echa Atari Teenage Riot i Digital Hardcore Recordings, acid house`u i industrialu.
Przegląd Filmów Krótkich

15.12. godz. 21.00 PKiN , Federacja Niezależnych Twórców Filmowych

Filmy krótkie – niezależne, studenckie, profesjonalne, amatorskie – najlepsze filmy krótkie z Europy – zdobywcy nagród i wyróżnień na festiwalu OFF/ON Warszawa – Europejski Tydzień Filmowy oraz zwycięskie filmy z Grand Off – Europejskich Nagród Niezależnych.

Pointe to Point – Forum Tańca Europa-Azja

15.12 od godz. 21.00 PKiN, Fundacja Cinema Art

 
Współpraca tancerzy z artystami wizualnymi. Współpraca Europy z Azją. Współpraca tańca z obrazami.

Film oraz wystwa fotografii.

Rotacje /Między Słowami – Międzynarodowy Projekt teatru tańca

15.12 od godz. 21.15, Fundacja Cinema Art w PKiN

foto_awlazel_2107_295_90Między słowami kryje się cała prawda ludzkich intencji. Czy można zatem przekazać coś bez słów? Fragment spektaklu teatru tańca Rotacje - Między słowami na filmie i na żywo.

Gra pamięci - Art-kolacja

art_kolacja_foto_jerzykonik_90 15.12.07, godz. 21.15 Stowarzyszenie STEP/ Galeria 2b PKiN, Sala TROJKA

Żyjąc w mieście jesteśmy na wyjątkowym styku kultury i natury, luksusu i bezdomności, tradycji i haj-teku. Czasami się w tym gubimy, czasami to kochamy, czasami chcielibyśmy to lepiej zrozumieć. Usiądźmy razem do stołu, by przy jedzeniu i piciu (bogatym w znaczenia), doświadczyć tej wyjątkowości.


The Wall

15.12 od godz 21.00 PKiN, Federacja Niezależnych Twórców Filmowych

mur_copy_90Pokaz filmu. Przeciwko zabieganiu, przeciwko zamknięciu. Przeciwko pędowi. Za Wisłą.

desdeMONA

BRAK MIEJSC 15.12.07 godz. 21.30 Teatr Kropka, PKiN, Sala Rudniewa

destem_90Adaptację monodramu cechuje atmosfera hipnotycznej władzy przeznaczenia, oprawionej symboliką wierzby, przejętej z tekstu Szekspira. Kobiece żądanie równości w świecie patriachatu; rytuał pamieci/wspomniena przesiąkniete są ruchem, fotografią, poezją. To przekaz mechanizmu władzy, przemocy miłosci, obłędu i rozpadu.

Gra w dybuka

15.12.07, godz. 21.30 Towarzystwo Prze-Twórcze, PKiN

Spektakl „Gra w dybuka” jest polsko-izraelskim teatrem tańca i ruchu inspirowanym sztuką „Dybuk” Szymona Anskiego. To spotkanie tancerki, aktorki i artysty wizualnego, wspólna kreacja i interpretacja tekstu. Akcja dzieje się wokół huśtawki dla dwóch osób o długości 4 m. Huśtawka jest nie tyle obiektem, ale trzecim bohaterem – sednem sprawy.

Taniec – nasza pasja

15.12.07  godz. 21.40 Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji Kulturalnej i Sztuki "Artbale" w PKiN

Cykl etiud i improwizacji o różnej tematyce połączony wspólną myślą: Jesteśmy młodzi, kochamy ruch i taniec, Jest on naszym sposobem na życie, na wyrażenie naszych emocji, pragnień, radości i smutków.

PŁYNY - koncert
15 grudnia, godz. 21:45 (60 min.) Pałac Kultury, duża scena

palackultury_plyny2_90Koncert PŁYNY - mieszanka stylów, konwencji i form. Można tu usłyszeć zarówno melodyjny i przyjemny avant-pop, odrobinę rocka, bujające reggae, transowe fazy, trochę kwaśnego jazzu.
Romski Pstryk – warszawska odsłona

15.12.07 godz. 21:45 Akademia Pstryk – STEP Parkan: "tam, gdzie w Warszawie żyją Cyganie"

Romski Pstryk – warszawska odsłona” jest pewnego rodzaju eksperymentem. Chcemy zaprosić widzów Re-wizji do spotkania z najmniej akceptowaną społecznie i najbardziej krzywdzoną stereotypami mniejszością narodową żyjącą na terenie Polski, ze społecznością cygańską (romską). Dodatkowo projekcja filmu o projekcie w PKiN sala Broniewskiego.

HORNY TREES - koncert
15 grudnia, godz. 21:45 (45 min.) Pałac Kultury, Plac Defilad 1, mała scena

palackultury_horny_trees_90koncert HORNY TREES powstałej w 2007 roku grupy wybitnych leśników, opiekunów i badaczy dźwiękowej puszczy.  :)
Kaszebe

15.12 godz. 22.00 Cafe Kulturalna, Pl. Defilad 1

Nowy projekt Ola Walickiego, kontrabasisty, kompozytora, aranżera, producenta, od 15 lat aktywnie działającego na polskiej scenie muzycznej. Jego wszechstronność stylistyczna pozwalała, by współtworzył takie grupy jak: Łoskot, Szwagierkolaska czy Oczi Cziorne.

HOT ASTERIX - koncert
15 grudnia, godz. 22:00, Łysy Pingwin, ul. Ząbkowska 11
lysypingwin_hotasterix2_90

koncert: HOT ASTERIX Jazzowego trio, grającego muzykę "rozluźniającą i rozweselającą".
MASS KOTKI - koncert
saturator_masskotki_9015 grudnia, godz. 22:00, Klub Saturator, ul. 11 listopada 22

Koncert MASS KOTKI
Koncert Mass-Kotki to kompletne, elektropunkowe szaleństwo.
Prezentacja Teatru GO

15.12.2007, godz. 22.00  Fundacja Proscenium / Teatr GO w PKiN, sala Gagarina

logo_90Fundacja Proscenium zaprezentuje w PKiN wystawę scenografii teatralnej i malarstwa Barbary Gołaszewskiej, a także fotosy ze spektakli. Pokaże również film dokumentalny o Teatrze GO oraz obszerne fragmenty spektakli Teatru GO w wykonaniu aktorów.

Kolumbowie Tańca. Uwertura życia

15.12.07  godz. 22.10 Fundacja "Centrum Tańca Współczesnego" w PKiN

Projekt „Kolumbowie Tańca” jest pierwszym projektem realizowanym przez Fundację „Centrum Tańca Współczesnego”. Dlatego mieści się w nim w zalążku to wszystko co dla Fundacji ważne z artystycznego punktu widzenia: elementy edukacyjne z artystycznymi, budowanie wspólnoty nie tylko artystycznej, ale także, a może przede wszystkim ludzkiej.

DZIAŁANIE PLASTYCZNE - WYKŁAD 4

15.12.2007 godz. 22:30 Akademia Ruchu
Warszawa, Dworzec Centralny, peron IV – odcinek od dworca WKD Śródmieście

Działania plastyczne. Istota "Wykładu" polega na wyeksponowaniu w przestrzeni publicznej w formie właściwej dla specyfiki akcji plastycznej, poezji wizualnej, znaku teatralnego - komunikatów o niepodważalnej wartości naukowej, opracowanych przy udziale współpracujących z zespołem socjologów i politologów.

JazzDa Malarska
 
 
2_foto_herbert_orlikowski_9015.12.07, godz. 22.30 Marzena Turek-Gaś,
PKiN, Sala Broniewskiego


Artystka będzie malować, jeżdżąc na wrotkach. Przy współudziale zaproszonych do projektu muzyków (India Czajkowska, Tadeusz Sudnik) powstanie multidyscyplinarna całość malarsko-muzyczna.
W tej akcji artystka w specjalnym kostiumie z rurkami sama staje się „narzędziem malarskim”.

 

 

W zaułkach pałacu

15.12.07 godz. 22.45 Fundacja "Centrum Tańca Współczesnego"  w PKiN

Ten spektakl jest w zamyśle formą afabularną. Tanecznym studium czwórki wykonawców do muzyki francuskiego kompozytora barokowego Marina Maraisa. To taniec odarty z historycznego kontekstu, przeniesiony z pełnego przepychu barokowego pałacu... do podręcznikowej wręcz przestrzeni jakże innego pałacu epoki PRL-u.

DJ SZUm - koncert
saturator_dj_szum_9015 grudnia, godz. 23:00, Klub Saturator, ul. 11 listopada 22

Koncert DJ SZUm (znany jako Szupla, lub jak kto woli Szu). Muzyka z p
ogranicza alternatywy ostro przyprawionej absurdem absolutnym.
Tricphonix
palackultury_tricphonix_9015 grudnia, godz. 23:00 , Pałac Kultury, mała scena

 Tricphonix to jazz-punkowy skład ulegający notorycznemu rozrostowi. Tricphonix wkrótce wchłonie kolejnych muzyków, bądźcie czujni bo możecie niebawem dołączyć do tej ekipy! Muzyka Tricphonix to energetyczna mieszanka jazzu, funka, etno, z punkowym zacięciem.

2000 Dirty Djs – set Djski

2000dirtydjs_9015 grudnia, godz. 23:00, Klub Hydrozagadka, ul.11 Listopada 22

Dirty Djs – kolektyw Djski puszczający stare winyle z lat 80-tych, na adapterze Artur do świateł kolorofonów, czyli 2000 Dirty DJs.

 

DJ Krzak + de :er – set Djski

15 grudnia, godz. 23:00, Jadłodajnia Filozoficzna, ul. Dobra 33/35

Przed ponad pięcioma laty rozpoczął granie cyklicznych środowych imprez ReggaeFaza (granych do dziś). Współpracował też wówczas z zespołami Saduba i Magara gdzie poznał Pablopavo. Wspólnie w 1999 r. założyli ZJEDNOCZENIE SOUND SYSTEM, jeden z pierwszych w Polsce sound systemów z żywym nawijaczem. Wraz z Krzakiem wystąpi młody, a już bardzo ceniony, łamiący regulaminy podsycacz polskiego ognia: nawijacz De.eR.

Umarli muszą tańczyć

15.12.07 godz.23.00   Teatr Emocji i Wyobraźni, PKiN, Trojka

umarli_90O czym opowiada ten autorski spektakl Teatru Emocji i Wyobraźni? Najpierw opowiadał o rodzinie, potem o nieszczerości, potem o chciwości, w międzyczasie o niespełnionych pragnieniach... w końcu o tym, co jest w każdym z nas, a o czym inni nigdy się nie dowiedzą... Wszystkie te tematy spotykają się w scenerii naszej rodzinnej kolacji

 

Dwa razy dwa-cztery, czyli wszystko co piękne i wzniosłe wg Dostojewskiego

15.12.07, godz. 23.00 Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych, PKiN, sala Rudniewa

„Tak sobie chodzę w Warszawie, Londynie i Petersburgu” to trzy, krótkie filmowe impresje z tournée spektaklu „Dwa razy dwa, cztery, czyli wszystko co piękne i wzniosłe” wg Dostojewskiego w wykonaniu Jerzego Łazewskiego i reżyserii Małgorzaty Szyszki. Po pokazie filmów zaprezentowany zostanie spektakl „Dwa razy dwa...”

Opera toffi
 
15.12.2007, godz 23   Bretoncaffe & Teatr Wytwórnia w PKiN, sala Kruczkowskiego

opera_90Multimedialny spektakl Teatru Bretoncaffe inspirowany zjawiskiem teatru operowego. Eklektyzm opery został tu sprowadzony do minimalistycznej, formy, stanowiącej połączenie muzyki, śpiewu, tekstu, teatru oraz wideoinstalacji.

Tres B - koncert

palackultury_tres_b2_9015 grudnia, godz. 23:00 (45 min.), Pałac Kultury, duża scena  

Tres B to międzynarodowy zespół, który ma spore szanse zamieszać na europejskiej scenie muzyki alternatywnej (cokolwiek ten termin znaczy). Zespół wodzi nas w rozmaite rejony: od ballad i romansów spod znaku Suzanne Vega, przez baśnie kojarzące się z Mum czy Sigur Rós, aż po rock'n rollowe odjazdy, ciążące w stronę new rock revolution.

Improwiz-akcja

15.12.07 godz. 23.10   Fundacja "Centrum Tańca Współczesnego"   PKiN

Improwiz-akcja jest projektem, mającym charakter choreograficznego jam session, podczas którego choreografowie i tancerze, nazwani „moderatorami” budować będą strukturę choreograficzną i przejmować od siebie tematy i motywy ruchowe, dodając do nich własny materiał.

Break dance
15 grudnia, ok. godz. 23.40 Pałac Kultury i Nauki

Pokaz tańca ulicznego break dance w formie show w wykonaniu b-boys kingz of warsaw crew.

Stereometria - Impresje

stereometria_fot_wgutt_9015.12.07  godz. 24 Katarzyna Jaśkiewicz PKiN

Stereometria - Impresje” to spektakl multimedialny z nurtu sztuki intuitywnej. Jest to impresja na temat stereometrycznej bryły człowieka odniesionej do form geometrycznych, doskonałych proporcji „Złotego Prostokąta” stanowiącego tu klucz do geometrycznej struktury rozwijającej się spirali rozpisanej według Sekwencji Fibonacciego.

DIZIROQUI - koncert
15 grudnia, godz. 24:00 (30 min.), Pałac Kultury, mała scena

zdjeciepoziome_631 Koncert DIZIROQUI - rock'n'rollowy bard płci żeńskiej. Muzyka prosta, teksty trudne, kontralt od dużej mocy - moody alternative, dark folk, protest song; inteligentnie, pięknie, z wykopem.
De-naturat
denaturatplakat_9015.12.2007, godz. 24 :00 Fundacja Artystyczna  MŁYN , Teatr Wytwórnia,  ul. Markowska 18

On i Ona – zamknięci w czterech ścianach małego mieszkanka na typowym polskim osiedlu. Przedstawienie   „DE-NATURAT” to, jak napisała jedna z recenzentek: “Ten stan ostatecznego upadku, z którego alkoholik się już nie podnosi. Siedzi i nie może wstać, ogarnia go senność. Głowa mu się kiwa, mruży oczy i już nawet nie próbuje bełkotać. A naprzeciwko stoi młoda dziewczyna, może 20-letnia, w ciąży.”(E. Hevelke, Nowa Siła Krytyczna).

Tango Argentynskie w Warszawie – tradycja i współczesność

15 grudnia godz. 24.15, Akademia Tanga Argentynskiego PKiN

Przedstawienie historii tanga w Polsce od czasów międzywojennych, połączenie tańca, muzyki i śpiewu oraz projekcji filmowych/fotograficznych tworzących i oddających klimat tanga.

LEONOFF - koncert
15 grudnia, godz. 00:15 (60 min.), Pałac Kultury, duża scena

palackultury_leonoff_90Koncert LEONOFF- psychodeliczne funky, miejski folk nawiązujący do dobrej tradycji warszawskich kapel podwórkowych, dixieland, ska, czy ciepłe mazowieckie reggae.
Warsztaty - Dekonstrukcje wolnym krokiem

16.12.07 - 7 godzin Studio Tańca Butoh Iwonaki Mu w Instytucie Teatralnym Aleje Ujazdowskie 6

dekonstrukcje_wolnym_krokiem_90Dekonstrukcja - wielości możliwych interpretacji i odczytań. W praktyce demontaż konstrukcji, tworzenie od nowa, recycling istniejących elementów. Taniec butoh, chociaż twór Japończyków, nie istnieje bez zachodniej myśli filozoficznej. Warsztaty poświęcone będą praktycznym sposobom dekonstrukcji zachodniego czasu, codziennego ciała i rutynowej myśli oraz poszukiwaniu nowych jakości w kompozycji istniejących elementów.

„Pop corn“, „Kane“, „Motion pictures“, „Koniec“

16.12.07, godz. 16.00  Laboratorium Sztuki ul. 11 listopada 22 m. 1A

Filmy eksperymentalne Roberta Szczerbowskiego. Różne formy, treści, skecz i halucynacje...

Koncert pieśni kurpiowskich i tańców renesansowych

ars_nova_skansen_12016 grudnia, godz.17:00, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki  Pałac Szustra, ul. Morskie Oko 2


Oryginalny koncert łączący profesjonalne z ludowym, dawne – z nowym. W pieśniach kurpiowskich (podobnie jak w podhalańskich) przetrwała nuta archaiczna. Dla zespołu Ars Nova specjalizującego się w pieśni średniowiecznej i renesansowej, muzyka kurpiowska to bogate źródło inspiracji artystyczej. Artyści grają na kopiach instrumentów z epoki znakomicie współbrzmiących z białym głosem kurpiowskiej śpiewaczki.

Czarna Mańka Królowa Przedmieścia

 16.12.07, godz. 17.30   Stowarzyszenie Pracownie Twórcze Lubelska 30/32

czm_90"Czarna Mańka ..." to spektakl/musical oparty na legendzie "O Czarnej Mańce - pierwszej damie z przedmieścia". Oto jak opisuje ją Stanisław Wielanek: "Kim była Czarna Mańka czy istniała naprawdę, czy jest postacią fikcyjną, egzotycznym zjawiskiem warszawskich nizin? Dyskusja trwa.

Miejsca znaczone, Janusz Bałdyga

16.12.07, godz. 17.30   Janusz Bałdyga   Laboratorium Sztuki / Fundacja Inter – Viso


Miejsca znaczone to performance dotyczący destrukcji idei rozstrzygnięć demokratycznych. Realnym zwycięzcą jest zawsze jedna osoba, pozostałe służą wzmocnieniu jego pozycji.Gra znaczonymi miejscami, do której dochodzi na szczytach władzy pozostaje operacją społecznie niezrozumiałą.

Wachlarze
BRAK MIEJSC 16.12 godz. 18.00 Folwark, Teatr Makata, Folwarczna 3

Taniec z wachlarzami bojowymi to eklektyczna choreografia, która łączy to, co subtelne w tańcu współczesnym oraz to, co energiczne i precyzyjne we wschodnich sztukach walki /kung fu/, dlatego w naszym tańcu przeplatają się dwie kultury: wschodnia i zachodnia. Inspiracji szukamy również w pięknie i eteryczności kobiecego ciała, podkreślając jednocześnie to, co jest w nim silne i zdecydowane.

Głuchoniemoc
BRAK MIEJSC 16.12.07, godz. 18.00   Fundacja Artystyczna "MŁYN", Stara ProchOFFnia

glucho_90Niepełnoletnia dziewczyna zachodzi w ciążę podczas pielgrzymki do Częstochowy - poruszająca historia oparta na autentycznym wydarzeniu. Widzowie zamieniają się w pacjentów, którzy w szpitalnej poczekalni stają się świadkami zwierzenia bohaterki.
Ziemia jałowa

BRAK MIEJSC 16.12.07, godz. 18.00   Teatr Akt, Waryńskiego 12

ziemia_jaowa_01_90Teatr Akt o spektaklu: "Nasza inscenizacja utworów Eliota ("Ziemia jałowa", "Próżni ludzie") zakłada wykorzystanie przestrzeni postindustrialnych, idealnie oddających ducha jego poezji. Jesteśmy przekonani, że siła iluzji tworzona przez teatr ruchu i pantomimy pomoże widzom dotrzeć do świata niewidzialnej nierzeczywistości poezji.

Płatonow - Warianty (warsztat)

16.12 godz. 18.30 Folwark, Teatr Makata, ul. Folwarczna 3

Literackim punktem wyjścia jest niezatytułowane dzieło Antoniego Czechowa okreslane zazwyczaj jako „Płatonow”. Projekt daje możliwość odkrycia nowych horyzontów teatralnych w dziedzinach takich jak: improwizacja jako punkt wyjścia dla inscenizacji, eksperymenty w pracy reżyserskiej, oraz praca nad warsztatem aktora.

Za siedmioma chmurami

BRAK MIEJSC 16.12.07, godz.19.00  Teatr Academia   ul. 11 Listopada 22

ewa_90Spektakl o charakterze narracji wizualnej, odwołuje się do konstrukcji musicalu. Jest szeregiem roztańczonych scen. Jest przewrotną próbą doprowadzenia do finałowego zaśpiewania piosenki “Over the Rainbow” z repertuaru Judy Garland. Jest refleksją o naturze piękna i sensie tworzenia teatru.

Taśma

BRAK MIEJSC 16.12.07, godz. 19.00    Teatru Konsekwentny, Stara Drukarnia

tas_90Sztuka trzydziestopięcioletniego dramaturga amerykańskiego Stephena Belbera pt.: „The Tape” zrobiła w Stanach Zjednoczonych zawrotną karierę. Wystawiały ją sceny off- Broadway, off- off- Broadway, a także poważne teatry miejskie. Polską prapremierę wystawił na deskach warszawskiego offowego teatru Stara ProchOFFnia znany od lat stołecznej publiczności Teatr Konsekwentny.

Kobieta w czerni
 logo_scena_kobra_9016.12 godz. 19:00 Fabryka Trzciny.
Kobieta w czerni”
- to pierwsze przedstawienie z cyklu „Scena Kobra” w Fabryce Trzciny. Scena Kobra jest autorskim projektem Fabryki Trzciny i nawiązuje do Kobry znanej z TV. Historie kryminalne, thrillery i horrory znane ze słynnej serii telewizyjnej adaptujemy na potrzeby sceny teatralnej, pozostawiając jednak nawiązania do teatru telewizji. Pierwsze z cyklu przedstawień, a mamy nadzieję, ze także następne - sponsoruje Suzuki Motor Poland.
BABARYBA czyli kobieta po grecku

 16.12. godz. 19.30 Folwark, Teatr Makata, ul Folwarczna 3

Jak wyrazić w krótkiej formie złożoność tego, co możemy określić jako „bycie kobietą”? Jakakolwiek próba jednoznacznej definicji z góry jest skazana na porażkę. Co pozostaje? Kuchnia. Połączenie w jedność sprzecznych wizji. Mieszanka przeróżnych składników i przypraw, w odpowiedni sposób odważonych, wymieszanych i przyrządzonych.

TOPORLAND – SUITA BEZ SŁÓW

16.12.07, godz. 19.30   Unia Teatr Niemożliwy, Stara Prochoffnia

Spektakl bez słów z muzyką na żywo. Warstwa wizualna stworzona na podstawie twórczości francuskiego rysownika i literata czarnego humoru: Rolanda Topora. Warstwa muzyczna powstała z zachwytu: fakturą spektaklu oraz wielkością J.S.Bacha.

Rosencrantz i Guildenstern nie żyją. Wg Toma Stopparda

16.12.07, godz. 19.30   Teatr LA M.ORT, ul. Na uboczu 2

Spektakl "Rosencrantz i Guildenstern nie żyją" w reżyserii Eweliny Kaufmann to – pod pozorem intelektualnej zabawy osnutej wokół szekspirowskiego Hamleta – wstrząsająca diagnoza współczesnego świata. Opowieść o strachu, czasie i uwikłaniu w czas, o umieraniu odartym z wszelkiej wzniosłości, o zadawaniu pytań i poszukiwaniu odpowiedzi.

Perechodnik/Bauman
BRAK MIEJSC 16 grudnia, godz. 19.30  Komuna Otwock ul. Lubelska 30/32

"Perechodnik/Bauman" to opowieść o Calelu Perechodniku - otwockim Żydzie, który jako żydowski policjant odprowadził żonę i córeczkę na transport do Treblinki. Niezwykle dynamicznej, fizycznej i ekspresyjnej formie silnie zrytmizowanego, paratanecznego ruchu aktorów, których ciała tworzą spójną, energetyczną maszynę towarzyszy oryginalna, grana na żywo muzyka i projekcje wideo.
MusicOFFReading

musicoffreading_9016.12.07, godz 19.30   Zaklęte Rewiry

„Music OFF Reading” to wydarzenie, w czasie którego na jednej scenie spotkają się literaci, aktorzy oraz przedstawiciele sceny muzycznej. Artyści słowa zmierzą się z muzykami, by w pojedynku na słowa i dźwięki stworzyć ulotne całości.

 

Uczta dla nieobecnych

16.12.07 godz. 20 Teatr Przestrzeni w G.S. Rozwój (Galeria Klubu Saturator)

image_90.Spektakl „Uczta dla nieobecnych” zaprojektowany wielowarstwowo jest próbą ograniczenia fikcji teatralnej do minimum. Konstrukcja całości ma na celu uchronienie wrażliwości twórców przed konsumpcyjnym, politycznym i zekonomizowanym światem, który ma w pogardzie najbardziej osobiste wartości człowieka. Czy każdy w życiu musi odegrać swoją rolę jak na scenie, czy można się temu przeciwstawić?

 

Tańcząc Sarę Kane

bretoncaffe_sarah_2awww_9016.12.07, godz. 20.00   Bretoncaffe & Wytwórnia Teatr,  ul. Markowska 18


„Tańcząc Sarę Kane” Teatru Bretoncaffe to pierwsza w Polsce całościowa wizja twórczości Sary Kane zrealizowana w unikalny sposób - poprzez teatr ciała i tańca. Twórcy spektaklu potraktowali dramaty Kane jako jeden wielowymiarowy tekst, stanowiący drastyczną, przepojoną bólem wizję świata.

Twarzą w twarz

BRAK MIEJSC 16.12.07, godz. 20.00   Fundacja Proscenium / Teatr GO ul.Hery 23, Bemowo

twarza_90Dramat artysty dręczonego dylematami egzystencjalnymi i twórczymi. Życie w obrazie, obraz w życiu. Łzy i śmieszności w plastycznym fresku o próbie wyrwania się z nicości. Sztuka jako środek do celu, który jest sztuką. W tym dramacie możemy obserwować samych siebie.

"wo by Klimt by man", "Cztery Róże dla Lucienne"
roze_9015 grudnia, godz. 20:00  Scena Klubu DGW Al. Niepodległości 141, Warszawa (metro Racławicka)

"wo by Klimt by man" - premiera, Anna Piotrowska
"Cztery Róże dla Lucienne" - premiera, Anna Piotrowska

Mufmi_premiery w Warszawskich Wieczorach Teatru Tańca w ramach sezonu teatralnego_eferte 2007

PomroCność jasna
 pomrocznosc_90BRAK MIEJSC 16 grudnia, godz. 20.00 (!uwaga zmiana godziny) Centrum Artystyczne Montownia, ul. Konopnickiej 6

PomroCność Jasna" to czarna, prowokująca i nieadekwatna do sytuacji komedia utrzymana w stylu ,,Pulp Fiction", wciągająca widza w zaskakujący finał.

Oczekiwanie

16.12.07, godz.20.00 Scena Współczesna, Stara Prochoffnia

oczekiwani_90Oczekiwanie to sztuka o oczekiwaniu na cud. O tym, że winę za swoje niepowodzenia zrzucamy na innych, na świat zewnętrzny. Uważamy, że sznurkami naszego losu pociągają jacyś mniej lub bardziej konkretni "oni". I czekamy oczywiście na cud, który przecież nie nadejdzie - mówi autor "Oczekiwania”. Sztuka Łagodzińskiego zdobyła uznanie w oczach jury i publiczności Tygodnia Sztuk Odważnych w Radomiu w 2007 i zdobyła tam nagrodę główną.

 
Bóg 8 dnia
16 grudnia, godz. 20:00 EFERTE na Scenie Klubu DGW Al. Niepodległości 141, Warszawa (metro Racławicka)
Mufmi_premiery w Warszawskich Wieczorach Teatru Tańca w ramach sezonu teatralnego_eferte 2007
Jedno echo

16.12.07, godz. 20.30   Remus, ul. Targowa 80

jedno_90„Jedno Echo” to spektakl-koncert tradycyjnych pieśni z różnych kultur, będący próbą obudzenia nowych znaczeń  w archaicznych pieśniach przez wykorzystanie specyficznych warunków akustycznych i architektonicznych niekonwencjonalnych przestrzeni teatralnych do wydobycia ich pełnego potencjału brzmieniowego. Spektakl powstawał      w praskich przestrzeniach postindustrialnych wiosną 2007 r.

 

Piosenki małego miasteczka
lena_i_dorota_1_90 16.12.07, godz 20:30 Unia Teatr Niemożliwy, Stara Prochoffnia

Artystki spotkały się po latach, by po raz wtóry wykonać piosenki, które tworzyły wiele lat temu w Grodnie na Białorusi, spotykając się wówczas zgoła niespodzianie. Zrodził się niezwykły koncert - ciut współczesny, ciut sentymentalny...  słowa D.A.Dąbek, muzyka Lena Ledoff

Pętla
BRAK MIEJSC 16.12.2007, godz. 21:00    Teatr Druga Strefa, ul. Magazynowa 14a

petla_90"Pętla" - to jeden dzień wyjęty z życia alkoholika. Spektakl przedstawia świat ludzi, którzy już dawno zostali odarci ze swego człowieczeństwa. Wódka odebrała im wszystko. Dała w zamian samotność, rozpacz i powolne czekanie na śmierć.

Tres B - koncert

palackultury_tres_b2_9016 grudnia, godz. 21:00,  Klub Hydrozagadka, ul. 11 Listopada 22

Tres B to międzynarodowy zespół, który ma spore szanse zamieszać na europejskiej scenie muzyki alternatywnej (cokolwiek ten termin znaczy). Zespół wodzi nas w rozmaite rejony: od ballad i romansów spod znaku Suzanne Vega, przez baśnie kojarzące się z Mum czy Sigur Rós, aż po rock'n rollowe odjazdy, ciążące w stronę new rock revolution.

Future Sound of Asia (Muerti-bishops, Warsaw Gamelan Group)

filozoficzna_warsaw_gamelan_group_9016 grudnia, godz. 21:00, Jadłodajnia Filozoficzna, ul. Dobra 33/35

 Muerti-bishops to improwizowany projekt części muzyków z Artybishops i Namaste. Eksperymentalny pop zmieni się tego wieczora w muzyczną opowieść pełna egzotycznych rytmów, transowego klimatu i punk-jazzowych improwizacji. Warsaw Gamelan Group udowodni, że tradycyjna muzyka indonezyjska jest wciąż pełna energii i życia. Party: DJ Magura wprowadza w set elementy yin, nawiązując do buddyjskich mantr, łącząc je z fleszbekami z psychodelicznej historii muzyki popularnej.

 

Chińska lekcja

16.12.07, godz. 21:00  Teatr Akademia Ruchu, Siedziba Teatru Komuna Otwock, Lubelska 30/32, Praga

Na przygotowaną do prezentacji publicznej całość składa się szereg performances, krótkich wystąpień pięcioosobowego zespołu, trwających od pięciu do dziesięciu minut. Ich podstawową cechą jest jedność formalna wywodząca się z rozwijanych od trzydziestu lat poszukiwań AR w obszarze języka wizualnego teatru.

NIECHĘĆ - koncert

16 grudnia, godz. 21:00, Klub Saturator, ul. 11 listopada 22 

saturator_niechec_90Koncert NIECHĘĆ - grają dosyć dziwaczną muzykę z pogranicza jazzu. Można w niej znaleźć echa muzyki modalnej, nastrojów cold wave-owych, free-jazzu, nawet Chopina, ale przede wszystkim wciąż jest to muzyka improwizowana.

IKARYZMA - koncert

16 grudnia, godz. 21:00, Łysy Pingwin, ul. Ząbkowska 11

lysypingwin_ikaryzma_90IKARYZMA  to na tę chwilę solowy projekt Macieja Majewskiego, wokalisty i gitarzysty znanego z formacji Złodzieje Oklasków. Ikaryzma to projekt tworzący muzykę opartą o założenia podobne do szamańskiej podrózy transowej.

Opcje życia

16.12.07, godz 21.20 Unia Teatr Niemozliwy, Stara Prochoffnia

Opcje życia – quasi-wykłady filozoficzne wg prof. Leszka Kołakowskiego ilustrowane animacją rzeźb, zapowiedzią i komentarzem muzycznym przez Marka Żurawskiego opatrzone.

 
Pacjent

pacjen_9016.12.07, godz.21.00  Teatr Konsekwentny w Drukarni

"Pacjent" to ironiczna podróż po odhumanizowanych korytarzach warszawskiego szpitala. Monodram zdobył I Nagrodę Aktorską na Festiwalu Sztuki Autorskiej Widowisko w Gdańsku (2007).

NOVALITKA (miniatura teatralna)
teatr_masarnianovalitkawww_9016.12.2007. godz.22 Teatr Masarnia, Klub Saturator, ul. 11 Listopada 22

 W “Novejlitce” śledzimy losy czwórki bohaterów, które splatają się w makabrycznym finale, a siłą napędzającą jest motyw zemsty prowadzącej do krwawej konfrontacji… Novalitka” - jednoaktówka z napędem. Przed przyjściem zapoznaj się z ulotką dołączoną do Festiwalu bądź skonsultuj się z organizatorem lub farmaceutą ;-)

Płyny

16.12. godz. 22.00 Cafe Kulturalna, Pl. Defilad 1

palackultury_plyny2_90Mieszanka stylów, konwencji i form. Można tu usłyszeć zarówno melodyjny i przyjemny avant-pop, odrobinę rocka, bujające reggae, transowe fazy, trochę kwaśnego jazzu.

Tomek Lipiński - koncert

16 grudnia, godz. 22:00, Łysy Pingwin, ul. Ząbkowska 11

lysypingwin_tomek_lipinski2_90Koncert Tomka Lipińskiego znanego jako lider i członek zespołu Brygada Kryzys od 1981r.

Spacerowicz

BRAK MIEJSC 16.12.07, godz. 22.00   Studio Teatralne Koło, ul. Grochowska 316/320

spacerowicz1_90Scenariusz spektaklu, oparty na opowiadaniach Roberta Walsera, opisuje dzień tytułowego Spacerowicza, urzędnika i pisarza, człowieka niesłychanie wrażliwego na otaczającą rzeczywistość, i z niej czerpiącego twórcze inspiracje.

Baabunio- koncert/set Djski
baabunio_9016 grudnia, godz. 23:00, Klub Hydrozagadka, ul.11 Listopada 22

BAABUNIO to zabawa konwencją. Cykliczny projekt multiinstrumentalisty Bartka Webera (Baaba, Mitch & Mitch) oraz M.Bunio.S (Ludzie, Dick 4 Dick, Bassisters Orchestra) zakłada niefrasobliwą zabawę z dźwiękiem o charakterze bitowo samplowym na styku dj-ki, live actu, samplingu, improwizacji i kpiny.

DJ Nicolae Mercescu - koncert

16 grudnia, godz. 23:00, Klub Saturator, ul. 11 listopada 22

saturator_nicolae_mercescu_90Koncert DJ Nicolae Mercescu – set DJski. Wnikliwy obserwator przemian kulturowych w Warszawie. Muzyka zainspirowana licznymi podróżami po Bałkanach przybliży nam kulturę muzyczną takich krajów jak Rumunia, Bułgaria, Macedonia, Albania....

Konferencja "Centrum Tańca Współczesnego w Warszawie – wizje i rzeczywistość"

17.12.07  godz. 10 Konferencja w Centrum Artystycznym ul. Konopnickiej 6

"Centrum Tańca Współczesnego w Warszawie – wizje i rzeczywistość” - organizator Fundacja Centrum Tańca Współczesnego