Śpiewy Adwentowe w wykonaniu "monodii polskiej"

 

15 grudnia, godz. 18:00, Scena Lubelska 30/32, ul. Lubelska 30/32, III piętro, wejście od ul. Skaryszewskiej, Praga
 

Na koncert pt. „Śpiewy adwentowe” składają się niesłusznie zapomniane pieśni tego poprzedzającego Boże Narodzenie okresu liturgiczno-obrzędowego. Utwór "O Gospodzie uwielbiona" (XVI w.) jest jednym z najstarszych, polskojęzycznych a przy tym dopuszczonych do tzw. liturgii trydenckiej. Większą część niniejszego koncertu stanowią jednak pieśni barokowe a capella lub z towarzyszeniem liry korbowej. Zaskakująca jest łatwość, z jaką muzycy tamtego czasu przechodzili od tematu religijnego, by przetworzyć go następnie w taneczną muzykę dworską. I pomyśleć, że jeszcze 50 lat temu na Mazowszu, rozlegał się o świcie dźwięk trombit, zwanych tu ligawami. Oczywiście w Adwencie.

 
 

Monodia Polska jest zespołem śpiewaczym praktykującym muzykę staropolską. Jego specjalnością jest monodia barokowa, czyli jednogłosowy śpiew a capella lub z towarzyszeniem instrumentów z epoki (np. liry korbowej). Śpiewacy posługują się archaicznymi skalami muzycznymi, wcześniejszymi niż 8-dźwiękowa skala klawiaturowa. W repertuarze: pieśni rycerstwa, barokowe piety, śpiewane moralitety XVIII wieku, romantyczne pieśni dewocyjne, oraz nieskodyfikowane partytury będące wyrazem pobożności ludowej.

 
 

„Jest to muzyka najpiękniejsza na świecie, a do tego nasza. Nie masz bowiem - drogi Czytelniku - nic piękniejszego nad śpiewający, polski gmin. Jednak określenie „muzyka ludowa” jest w tym wypadku mylące: dominują tu barokowe partytury dworskie i klasztorne, które gmin przejąwszy uznał za swoje. Pomiędzy nimi odnajdujemy motywy niekłamanie ludowe, szlachetnością linii i słodkim ciężarem nie ustępujące dworowi. O tej części polskiej kultury pragniemy Państwu śpiewając opowiedzieć”.

 

Artyści zaangażowani w projekt:
Zespół Adama Struga (pieśniarz, kompozytor, scenarzysta) współtworzą: Piotr Zgorzelski – śpiewak, instrumentalista, choreograf, prezes Stowarzyszenia na rzecz Kultury Tradycyjnej „Dom Tańca”, Janusz Prusinowski – poeta, kompozytor, multiinstrumentalista, pomysłodawca i założyciel warszawskiego „Domu Tańca”

 
 

Scena Lubelska 30/32

Zlokalizowana na warszawskiej Pradze (tuż przy Dworcu Wschodnim) Scena Lubelska 30/32 to nowe miejsce twórczej aktywności w stolicy, istniejące od października 2005 przy Stowarzyszeniu Pracownie Twórcze Lubelska 30/32. Zostało założone przez reżysera i scenografa Darka Kunowskiego znanego m.in. z projektowania scenografii do Muzeum Powstania Warszawskiego oraz przez Piotra Zgorzelskiego, etnologa, tradycyjnego tancerza, animatora kultury, współtwórcę warszawskiego Stowarzyszenia Dom Tańca.

Miejsce to obecnie skupia ludzi zajmujących się różnymi aspektami kultury tradycyjnej, aktorów, etnografów i etnomuzykologów, muzyków, tancerzy i śpiewaków. Dzięki temu organizowane są cyklicznie na „Scenie Lubelska 30/32” spektakle teatralne, warsztaty tańców tradycyjnych, warsztaty głosowe i dramy, koncerty i potańcówki przy muzyce tradycyjnej oraz zajęcia warsztatowe dla małych dzieci i młodzieży. Podczas okazjonalnych wydarzeń (koncerty, potańcówki, Wigilia) oraz na spektakle docierają tam także ludzie dorośli oraz starsi. Realizowane przez nich projekty wychodzą także poza ul. Lubelską.

monodia.polska@wp.pl