Perechodnik/Bauman

16 grudnia, godz. 19:30 siedziba Teatru Komuna Otwock / Komuna Warszawa

siedziba Teatru Komuna Otwock / Komuna Warszawa, ul. Lubelska 30/32, I p. drugie wejście od Skaryszewskiej

Perechodnik/Bauman to opowieść o Calelu Perechodniku - otwockim Żydzie, który jako żydowski policjant odprowadził żonę i córeczkę na transport do Treblinki. Przed śmiercią podczas Powstania zdołał napisać wstrząsający, odnaleziony po latach pamiętnik: o nieludzkich wyborach między życiem swoim a swojej rodziny, a polskim antysemityzmie Polaków, o zdradach, nienawiści i zagładzie

 
Spektakl nie opowiada jednak o Holocauście ani antysemityzmie Polaków.

Ważniejsza w nim jest przewrotna pochwała naszych pokojowych czasów, kiedy to małe zbrodnie, codzienne oszustwa i umiarkowany wyzysk, to najgorsze, z czym musimy się zmierzyć jako w miarę dostanie, europejskie społeczeństwo. Gdyż, jak mówi Zygmunt Bauman, filozof i socjolog Zagłady, ludzie dla własnego ocalenia rezygnują z moralnych obowiązków, gdy stawiani są w ekstremalnych sytuacjach. I na zaakceptowaniu ciemności polega pełnia człowieczeństwa. "Nie mamy złudzeń, że historia zmierza ku dobrym rozwiązaniom".

 
Niezwykle dynamicznej, fizycznej i ekspresyjnej formie silnie zrytmizowanego, paratanecznego ruchu aktorów, których ciała tworzą spójną, energetyczną maszynę towarzyszy oryginalna, grana na żywo muzyka i projekcje wideo.

Spektakl został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury w 2005 r. na Festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie

 

Artyści zaangażowani w proje

 
"Perechodnik/Bauman to druga część Trylogii "Dlaczego nie będzie rewolucji?". Komuna Otwock

muzyka: Julia Kubica, Mariusz Szupla Szuplewski

Komuna Otwock/Komuna Warszawa

 
Komuna Otwock – grupa artystyczna, zajmuje się działaniami z pogranicza teatru, teatru ruchu (physical theatre) i performance art.Działa od 1989 r.

Realizuje również interdyscyplinarne działania wykraczające poza obszar sztuki, przez wiele lat angażowała się w animowanie życia kulturalnego Otwocka, do 2000 r. prowadziła miejsce pracy twórczej i schronisko w podwarszawskiej wsi Ponurzyca oraz edukację ekologiczną dla dzieci z tej okolicy.

Komuna Otwock