Kamienie w kieszeniach

15.12.07, godz. 14.00, Teatr Montownia Centrum Artystyczne, ul. Konopnickiej 6

 

 

 

kamienie_240Kolejna realizacja Teatru Montownia to tragikomedia Marie Jones „Kamienie w kieszeniach”.

Pewnego dnia do małej irlandzkiej wioski przybywa ekipa filmowa z Hollywood. W tym wydarzeniu widzą dla siebie niepowtarzalną szansę dwaj statyści z okolicy – Charlie i Jake. Jednak „Kamienie w kieszeniach” to spektakl nie tylko o kulisach kręcenia filmu. To również opowieść o przyjaźni, odpowiedzialności, wolności i marzeniach.

Wykonawcy całkowicie zrezygnowali ze scenografii i rekwizytów. Choć sztuka roi się od najróżniejszych indywiduów – poczynając od miejscowego narkomana na zblazowanym reżyserze kończąc – na pustej scenie widzimy tylko dwóch aktorów. Mając do dyspozycji jedynie swoje ciało, tekst i wyobraźnię, muszą stworzyć świat pieniędzy i blichtru z jednej oraz zakompleksionej prowincji z drugiej strony.

Artyści zaangażowani w projekt:
Reżyseria : Krzysztof Stelmaszyk
Obsada: Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki

Teatr Montownia

Teatr Montownia to jedna z pierwszych niezależnych grup teatralnych w Polsce, założona w 1995 r. przez absolwentów Akademii Teatralnej w Warszawie: Adama Krawczuka, Rafała Rutkowskiego i Macieja Wierzbickiego. Rok później dołączył do nich Marcin Perchuć. Od 12 lat z wielkim powodzeniem występują w Warszawie, Polsce, Europie i na świecie. W ich bogatym repertuarze (około 25 premier, wśród nich takie hity jak „Zabawa” Sławomira Mrożka, „Szelmostwa Skapena” Moliera, czy bijący rekordy frekwencyjne „Testosteron” Andrzeja Saramonowicza, specjalnie napisany dla aktorów Montowni) znaleźć można realizacje klasyczne, współczesne, awangardowe, jak również parakabaretowe. Teatr Montownia to ogromne, często abstrakcyjne poczucie humoru, rozpoznawalny styl, świetne aktorstwo i przede wszystkim pasja. Od dwóch lat we własnej siedzibie w dawanym basenie przy Konopnickiej 6 pokazują, że teatr niezależny trzyma się mocno i niekoniecznie musi być rozrywką niszową.

 

 

 

www.montownia.art.pl
s.tomkiewicz@montownia.art.pl
p.duda@montownia.art.pl

 

 

 

Centrum Artystyczne (do listopada 2007 znane jako Centrum Artystyczne Montownia) to nowa niezależna przestrzeń twórcza zaaranżowana
w dawnym basenie przy ul. M. Konopnickiej 6, tuż obok Placu Trzech Krzyży. Inauguracyjną premierą otwierającą działalność nowej sceny było przedstawienie Teatru Montownia Peer Gynta, w reżyserii Marka Pasiecznego, które miało miejsce 15 grudnia 2005 roku.

Teatr Montownia jako jedyna grupa teatralna jest obecnie rezydentem
w Centrum i stale realizuje w nim swoje spektakle.

Ciekawa architektura przedwojennego budynku, piętrowa galeria obiegająca wyłożoną kafelkami nieckę basenu i gąszcz korytarzy tworzą przestrzeń
o niepowtarzalnym klimacie i możliwościach aranżacyjnych dla różnego działań artystycznych.

Obok sceny w basenie powstało także foyer z klubokawiarnią "Naparstek",
z myślą o organizowaniu po spektaklach m.in. spotkań z artystami.

Po roku działalności Sceny w Basenie, zainaugurowano Scenę na Piętrze oraz Trzecią Scenę, na których docelowo będą prezentowane spektakle teatru tańca współczesnego. W planach Centrum jest utworzenie stałej Sceny Teatru Tańca Współczesnego, prezentującej dorobek polskich grup i artystów oraz regularne pokazy zespołów zagranicznych.

Centrum Artystyczne, otwarte jest na współpracę z innymi grupami teatralnymi
i na różne formy spotkań ze sztuką poprzez prezentację artystów, często reprezentujących różne gatunki. Obecnie Centrum Artystyczne jest miejscem skupiającym środowisko aktorów, reżyserów, plastyków, muzyków oraz tancerzy. Oprócz spektakli prezentowane są tu koncerty, wernisaże, imprezy klubowe.

W ciągu 2 lat działań Centrum Artystyczne stało się ważnym miejscem na kulturalnej mapie Warszawy. W październiku 2007 roku docenili je recenzenci, którzy w rankingu teatrów warszawskich przeprowadzonym w Życiu Warszawy, przyznali Centrum trzecie miejsce.

Oprócz Teatru Montownia obecnie stale z Centrum Artystycznym współpracują: reżyserzy Marek Pasieczny i Redbad Klynstra, kompozytor Jan Duszyński, choreografowie Jarek Staniek, Edyta Kozak i Izadora Weiss, krytyk teatralny Ola Rembowska, tłumaczka Anna Wołek oraz Agnieszka Małgowska, odpowiedzialna za dział literacki. Dyrektorem Naczelnym Centrum Artystycznego jest Piotr Duda.

Adres:
Centrum Artystyczne
Ul. M. Konopnickiej 6
00-491 Warszawa

Tel. 22/3390761

( w najbliższym czasie Centrum Artystyczne ogłosi ostateczną nazwę pod którą prowadzić będzie dalsze działania twórcze)