desdeMONA

desdeMONA

15.12.2007 godz. 21.30

Teatr Kropka   PKiN , sala Rudniewa

destem_240"desdeMONA" jest najnowszą premierą teatru, powstałą na zaproszenie Międzynarodowego Festiwalu Monodramów Szekspirowskich ARMMONO 2007 w Erywaniu, w Armenii.
Adaptację
monodramu cechuje atmosfera hipnotycznej władzy przeznaczenia, oprawionej symboliką wierzby, przejętej z tekstu Szekspira. Kobiece żądanie równości w świecie patriachatu; rytuał pamieci/wspomniena przesiąkniete są ruchem, fotografią, poezją. To przekaz mechanizmu władzy, przemocy miłosci, obłędu i rozpadu. Othello "skorygowany" - reżyserowany wirtualnie poprzez łącza digitalowe pomiędzy Australią a Polską.

Reżyseria – Anatoly Frusin, Australia
Obsada – Jolanta Juszkiewicz, Australia, Polska
Adaptacja literacka – Jolanta Juszkiewicz, Australia, Polska
Muzyka – Lusine Zakarian, Armenia

Teatr Kropka

Kropka to teatr poetycko-metaforyczny, skierowany ku sferze gry psychologicznej, emocjonalnej i plastycznej z unikalnym współgraniem tekstu i ruchu, symbolicznym udziałem rekwizytu i kostiumu. Cechuje go prostota, bezceremonialna naiwność, która miesza hierarchie, niskie łącząc z wysokimi, podkreślając istnienie i współzależność tego świata ze światem naszych przodków - w nadziei, że dobro można oddzielić od zła, granicę zaś między nimi winniśmy rozpoznawać stale i samodzielnie.
Prace teatru powstają w wyniku procesu empirycznego badania podłoża literackiego, jak i nowatorskiego połączenia materiałów dla podtrzymania motywu przewodniego. Specyficzna fizykalność i intensywność gry aktorskiej przypomina szereg rzeźb i póz plastycznie poruszających się, przenikających w serie kształtów pod wpływem tekstu, raczej niż ilustrującą treść literacką.
Ze względu na swą siedzibę w Sydney w Teatrze powstawał repertuar dla widza wielokulturowego i wielojęzykowego.
Teatr Kropka był nagradzany na obu kontynentach, zapraszany na międzynarodowe konfrontacje. Jego działalność sprzyja użyźnianiu więzi międzykulturowych w społeczeństwie, pociągając za sobą obustronną, odwzajemnioną wiedzę w kontekście prawdziwego zrozumienia i życzliwości.

kropka_theatre@yahoo.com.au