Pani Koch
 JSC 14.12.07 godz. 16:00 Marebito w Obiekcie Znalezionym w Zachęcie
 
Spektakl Pani Koch stworzony został na podstawie dramatu Mirona Białoszewskiego oraz wrażeń i doświadczeń aktorów, i reżysera związanych z problemem choroby, umierania, i szpitala. Jego tematem jest codzienność umierania a głównym bohaterem jest tu słabość: fizyczna, psychiczna, społeczna.
 
Parada Uliczna – w podróży za cieniem
14 grudnia, godz 17.00  Teatr Makata na Chmielnej

Parada uliczna - "w podróży za cieniem" to akcja spotkania się dwóch światów, które zarazem są obce, ale dążą bezwiednie do siebie. Aktorzy m.in. ubrani w lalki stoją po dwóch różnych stronach (od Nowego Światu do Domów Centrum). Niewidzialna więź ciągnie ich ku sobie, ale sprzeczności nie pozwalają im razem działać. 

 
Angels of Stealth / Anioły w kamuflażu

BRAK MIEJSC rwrk1__dsc0063_9014.12.07 godz. 19.00  Anioły w kamuflażu w Komunie Otwock Lubelska 30/32

Performance multimedialny. W pokoju hotelowym, zmęczona telewizyjnymi obrazkami, Léon tworzy swój własny świat cieni. ITinErrant to dalszy ciąg eksperymentu określanego przez Place’a jako "interferencja filmu". Zajrzyj za potraktowaną żelazkiem kurtynę… Nastepne przedstawienie 20.12.07

Wyrok śmierci na konia faraona

BRAK MIEJSC 14.12.07, godz. 19:00  Teatr Konsekwentny, Stara ProchOFFNia Scena Kazamaty

wyrok_mierci_90"Wyrok śmierci na konia Faraona” na podstawie opowiadania Jerzego Janickiego w adaptacji Adama Sajnuka jest próbą spojrzenia w przeszłość, której nikt nie pamięta, i co do której nie ma pewności, czy miała kiedykolwiek miejsce. Bieszczady. Połowa lat 70. Surowa zima. Morze wódki. I śledztwo: „Śledztwo, co do którego do dziś nie ma pełnej jasności...

Sz jak Szarik

14.12.07, godz. 19.00    Teatrum na Żoliborzu

sz_90"Sz jak Szarik" to muzyczna opowieść przeplatana szczerymi wyznaniami ludzi, owładniętych przygodami pancernych i psa. W zabawny sposób młodzi aktorzy wcielają się w bohaterów, którym życie serialowe myli się z rzeczywistością.

Nic tylko błękit

BRAK MIEJSC 14.12.07, godz. 19.00   Scena Współczesna, Stara ProchOFFnia

Wolność. Pierwsze skojarzenia: lot, przestrzeń, błękit. Taniec. Sytuacja na lotnisku. Pośpiech, huk odlatujących samolotów. Podróżni dźwigają walizki, w których mieszczą się rozmaite przedmioty: ubrania, ulubione książki, kilka płyt, wieczne pióro, woda kolońska. Oraz bagaż doświadczeń, emocji i oczekiwań.

"Pragmatyści " wg Witkacego oraz wystawa malarstwa Barbary Gołaszewskiej

BRAK MIEJSC 14.12.2007, godz. 19.00  Teatr GO, ul. Hery 23, Bemowo

pr_90"Pragmatyści" spektakl na podstawie dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza. Młodzi artyści odnajdują się w teatralnym świecie form i fantazji. Urojony świat zabawy i głębokich przeżyć.

Pasażer
14.12.2007, godz. 20:00 Fundacja Akcja na peronie na Dworcu Centralnym

pasazer2_90"Pasażer" to monolog człowieka, który w drodze ze spotkania o pracę utknął na stacji metra. Zdaje widzom relację z egzystencjalnego rozdarcia powodowanego rodzącym się w nim brakiem wiary w celowość, sensowność i humanitarność otaczającego go życia społecznego.

Ciocia

BRAK MIEJSC 14.12.07, godz. 21:00   Teatr Druga Strefa, ul. Magazynowa 14a

ciocia_90„Ciocia” to tragifarsa, autorstwa Rafała Wojasińskiego, opierająca się na wartkich, mocnych dialogach międzypokoleniowych, podszytych niepokojem i widmem śmierci. Tak naprawdę sztuka ta jest dialogiem o śmierci, a raczej pokazaniem jak trudno jest nam o niej rozmawiać – niezależnie od tego, czy temat ma poruszyć młody umierający człowiek, czy też osoba w podeszłym wieku, w naturalny sposób żegnająca się ze światem.

Kamienie w kieszeniach

kamienie_90BRAK MIEJSC 15.12.07, godz. 14.00    Centrum Artystyczne Montownia, ul. Konopnickiej 6

Kolejna realizacja Teatru Montownia to tragikomedia Marie Jones „Kamienie w kieszeniach”.
Pewnego dnia do małej irlandzkiej wioski przybywa ekipa filmowa z Hollywood. W tym wydarzeniu widzą dla siebie niepowtarzalną szansę dwaj statyści z okolicy – Charlie i Jake.
 
Stójka

                     15.12.07, godz. 17.00  Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych w Centrum Artystycznym ul. Konopnickiej 6

stojka_90„Stójka” to metaforyczna opowieścią o ostatnich dniach życia Brunona Jasieńskiego. Między zeznaniami poety przed NKWD pojawiają się wizyjne sceny, nawiązujące do jego ostatnich dzieł: „Balu manekinów” i opowiadania „Główny winowajca”. To spektakl o wyobraźni artystycznej, która odnajduje nieraz ironiczny kontekst w rzeczywistości.

Po godzinach
BRAK MIEJSC 15.12.2007, godz. 17.00 Scena Współczesna w Starej Prochoffni

po_godz_90"Po godzinach" - młodzi ludzie z biur i ich praca. Relacje z bliskimi ulegają osłabieniu. Rano wsiadają do metra, samochodu lub tramwaju, by jak najszybciej zasiąść za biurkiem. Wieczorem są zbyt zmęczeni, żeby wykrzesać z siebie jakiekolwiek emocje. Pozostają fantazje...
Spektakl w oszczędnej scenografii, zrealizowany w technice tańca współczesnego z towarzyszeniem muzyki elektronicznej.
Faust

faust_90BRAK MIEJSC 15.12.07, godz. 19:00   Fundacja Akcja, Teatr Academia, ul 11 Listopada 22


Spektakl na motywach I cz. Fausta J.W. Goethego (dla widzów dorosłych).

…i póki nas śmierć nie rozłączy, czyli Tryptyk Czeski

BRAK MIEJSC 15.12.07, godz. 19.00    Teatr Konsekwentny,   Stara ProchOFFnia

tryptyk_90„…i póki nas śmierć nie rozłączy”, czyli Tryptyk Czeski Vaclava Havla, Ladislava Fuksa, Pawłał Kunjasa to historia mocno wiekowego małżeństwa umieszczonego w domu starców, które w dniu swojego złotego wesela prowadzi niekończącą się sprzeczkę o dawno nieżyjących znajomych, sąsiadach i krewnych.

Angels of Stealth / Anioły w kamuflażu

15.12. 07, godz. 19.00  Anioły w kamuflażu w Komunie Otwock Lubelska 30/32

Performance multimedialny. W pokoju hotelowym, zmęczona telewizyjnymi obrazkami, Léon tworzy swój własny świat cieni. ITinErrant to dalszy ciąg eksperymentu określanego przez Place’a jako "interferencja filmu". Zajrzyj za potraktowaną żelazkiem kurtynę…

Łagodna

BRAK MIEJSC 15.12.07 godz. 20, Stowarzyszenie Pracownie Twórcze Lubelska 30/32

lagodna_90Swoisty dance macabre, rozegrany pomiędzy aktorem i po mistrzowsku animowaną przez niego "nadmarionetą", na granicy erotyki i śmierci, sacrum i profanum.

Strategia dla dwóch szynek

15.12.07, godz. 20.30   Scena Współczesna, Stara Prochoffnia

strategia_90W klatce o boku dwa metry szczeciniasty myśliciel snuje rozważania, dotyczące życia rozpiętego między wiadrem, karmidłem a chlewmistrzem. Świnia wie, że jej czas się kończy, lecz nie wpada w panikę, w końcu taki jej świński los. Rzeczowo opowiada o swojej egzystencji, naukowo charakteryzuje jej ograniczenia: fizyczne, przestrzenne, umysłowe.

Łysa śpiewaczka

BRAK MIEJSC 15.12.07, godz. 21.00  Teatr Konsekwentny, Stara ProchOFFnia

Jeden z najbardziej znanych dramatów mistrza absurdu Eugene Ionesco jest najnowszą produkcją Teatru Konsekwentnego. Bohaterowie w tym przedstawieniu znajdują się w sytuacjach najbardziej zwyczajnych, a nawet banalnych, a relacje między nimi powinny być proste i jasne: dom, grono znajomych, koledzy z pracy, proszona kolacja, wspólny wieczór, mile spędzony czas na rozmowach i zabawie...

 

Jubileusz

BRAK MIEJSC 15.12.07, godz. 21:00  Teatr Druga Strefa, ul. Magazynowa 14a

jubileusz_90„Jubileusz", podobnie jak inne sztuki Taboriego, jest makabrycznym korowodem umarłych, czarną mszą zasilaną żądzą, miłością, utratą i cierpieniem.Tylko bezpośrednio przeżyte doświadczenia rozkoszy i bólu gwarantują pozostanie żywym "wewnątrz swego codziennego umierania".

desdeMONA

BRAK MIEJSC 15.12.07 godz. 21.30 Teatr Kropka, PKiN, Sala Rudniewa

destem_90Adaptację monodramu cechuje atmosfera hipnotycznej władzy przeznaczenia, oprawionej symboliką wierzby, przejętej z tekstu Szekspira. Kobiece żądanie równości w świecie patriachatu; rytuał pamieci/wspomniena przesiąkniete są ruchem, fotografią, poezją. To przekaz mechanizmu władzy, przemocy miłosci, obłędu i rozpadu.

Prezentacja Teatru GO

15.12.2007, godz. 22.00  Fundacja Proscenium / Teatr GO w PKiN, sala Gagarina

logo_90Fundacja Proscenium zaprezentuje w PKiN wystawę scenografii teatralnej i malarstwa Barbary Gołaszewskiej, a także fotosy ze spektakli. Pokaże również film dokumentalny o Teatrze GO oraz obszerne fragmenty spektakli Teatru GO w wykonaniu aktorów.

Umarli muszą tańczyć

15.12.07 godz.23.00   Teatr Emocji i Wyobraźni, PKiN, Trojka

umarli_90O czym opowiada ten autorski spektakl Teatru Emocji i Wyobraźni? Najpierw opowiadał o rodzinie, potem o nieszczerości, potem o chciwości, w międzyczasie o niespełnionych pragnieniach... w końcu o tym, co jest w każdym z nas, a o czym inni nigdy się nie dowiedzą... Wszystkie te tematy spotykają się w scenerii naszej rodzinnej kolacji

 

Dwa razy dwa-cztery, czyli wszystko co piękne i wzniosłe wg Dostojewskiego

15.12.07, godz. 23.00 Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych, PKiN, sala Rudniewa

„Tak sobie chodzę w Warszawie, Londynie i Petersburgu” to trzy, krótkie filmowe impresje z tournée spektaklu „Dwa razy dwa, cztery, czyli wszystko co piękne i wzniosłe” wg Dostojewskiego w wykonaniu Jerzego Łazewskiego i reżyserii Małgorzaty Szyszki. Po pokazie filmów zaprezentowany zostanie spektakl „Dwa razy dwa...”

Opera toffi
 
15.12.2007, godz 23   Bretoncaffe & Teatr Wytwórnia w PKiN, sala Kruczkowskiego

opera_90Multimedialny spektakl Teatru Bretoncaffe inspirowany zjawiskiem teatru operowego. Eklektyzm opery został tu sprowadzony do minimalistycznej, formy, stanowiącej połączenie muzyki, śpiewu, tekstu, teatru oraz wideoinstalacji.

De-naturat
denaturatplakat_9015.12.2007, godz. 24 :00 Fundacja Artystyczna  MŁYN , Teatr Wytwórnia,  ul. Markowska 18

On i Ona – zamknięci w czterech ścianach małego mieszkanka na typowym polskim osiedlu. Przedstawienie   „DE-NATURAT” to, jak napisała jedna z recenzentek: “Ten stan ostatecznego upadku, z którego alkoholik się już nie podnosi. Siedzi i nie może wstać, ogarnia go senność. Głowa mu się kiwa, mruży oczy i już nawet nie próbuje bełkotać. A naprzeciwko stoi młoda dziewczyna, może 20-letnia, w ciąży.”(E. Hevelke, Nowa Siła Krytyczna).

Czarna Mańka Królowa Przedmieścia

 16.12.07, godz. 17.30   Stowarzyszenie Pracownie Twórcze Lubelska 30/32

czm_90"Czarna Mańka ..." to spektakl/musical oparty na legendzie "O Czarnej Mańce - pierwszej damie z przedmieścia". Oto jak opisuje ją Stanisław Wielanek: "Kim była Czarna Mańka czy istniała naprawdę, czy jest postacią fikcyjną, egzotycznym zjawiskiem warszawskich nizin? Dyskusja trwa.

Głuchoniemoc
BRAK MIEJSC 16.12.07, godz. 18.00   Fundacja Artystyczna "MŁYN", Stara ProchOFFnia

glucho_90Niepełnoletnia dziewczyna zachodzi w ciążę podczas pielgrzymki do Częstochowy - poruszająca historia oparta na autentycznym wydarzeniu. Widzowie zamieniają się w pacjentów, którzy w szpitalnej poczekalni stają się świadkami zwierzenia bohaterki.
Ziemia jałowa

BRAK MIEJSC 16.12.07, godz. 18.00   Teatr Akt, Waryńskiego 12

ziemia_jaowa_01_90Teatr Akt o spektaklu: "Nasza inscenizacja utworów Eliota ("Ziemia jałowa", "Próżni ludzie") zakłada wykorzystanie przestrzeni postindustrialnych, idealnie oddających ducha jego poezji. Jesteśmy przekonani, że siła iluzji tworzona przez teatr ruchu i pantomimy pomoże widzom dotrzeć do świata niewidzialnej nierzeczywistości poezji.

Płatonow - Warianty (warsztat)

16.12 godz. 18.30 Folwark, Teatr Makata, ul. Folwarczna 3

Literackim punktem wyjścia jest niezatytułowane dzieło Antoniego Czechowa okreslane zazwyczaj jako „Płatonow”. Projekt daje możliwość odkrycia nowych horyzontów teatralnych w dziedzinach takich jak: improwizacja jako punkt wyjścia dla inscenizacji, eksperymenty w pracy reżyserskiej, oraz praca nad warsztatem aktora.

Za siedmioma chmurami

BRAK MIEJSC 16.12.07, godz.19.00  Teatr Academia   ul. 11 Listopada 22

ewa_90Spektakl o charakterze narracji wizualnej, odwołuje się do konstrukcji musicalu. Jest szeregiem roztańczonych scen. Jest przewrotną próbą doprowadzenia do finałowego zaśpiewania piosenki “Over the Rainbow” z repertuaru Judy Garland. Jest refleksją o naturze piękna i sensie tworzenia teatru.

Taśma

BRAK MIEJSC 16.12.07, godz. 19.00    Teatru Konsekwentny, Stara Drukarnia

tas_90Sztuka trzydziestopięcioletniego dramaturga amerykańskiego Stephena Belbera pt.: „The Tape” zrobiła w Stanach Zjednoczonych zawrotną karierę. Wystawiały ją sceny off- Broadway, off- off- Broadway, a także poważne teatry miejskie. Polską prapremierę wystawił na deskach warszawskiego offowego teatru Stara ProchOFFnia znany od lat stołecznej publiczności Teatr Konsekwentny.

Kobieta w czerni
 logo_scena_kobra_9016.12 godz. 19:00 Fabryka Trzciny.
Kobieta w czerni”
- to pierwsze przedstawienie z cyklu „Scena Kobra” w Fabryce Trzciny. Scena Kobra jest autorskim projektem Fabryki Trzciny i nawiązuje do Kobry znanej z TV. Historie kryminalne, thrillery i horrory znane ze słynnej serii telewizyjnej adaptujemy na potrzeby sceny teatralnej, pozostawiając jednak nawiązania do teatru telewizji. Pierwsze z cyklu przedstawień, a mamy nadzieję, ze także następne - sponsoruje Suzuki Motor Poland.
BABARYBA czyli kobieta po grecku

 16.12. godz. 19.30 Folwark, Teatr Makata, ul Folwarczna 3

Jak wyrazić w krótkiej formie złożoność tego, co możemy określić jako „bycie kobietą”? Jakakolwiek próba jednoznacznej definicji z góry jest skazana na porażkę. Co pozostaje? Kuchnia. Połączenie w jedność sprzecznych wizji. Mieszanka przeróżnych składników i przypraw, w odpowiedni sposób odważonych, wymieszanych i przyrządzonych.

TOPORLAND – SUITA BEZ SŁÓW

16.12.07, godz. 19.30   Unia Teatr Niemożliwy, Stara Prochoffnia

Spektakl bez słów z muzyką na żywo. Warstwa wizualna stworzona na podstawie twórczości francuskiego rysownika i literata czarnego humoru: Rolanda Topora. Warstwa muzyczna powstała z zachwytu: fakturą spektaklu oraz wielkością J.S.Bacha.

Rosencrantz i Guildenstern nie żyją. Wg Toma Stopparda

16.12.07, godz. 19.30   Teatr LA M.ORT, ul. Na uboczu 2

Spektakl "Rosencrantz i Guildenstern nie żyją" w reżyserii Eweliny Kaufmann to – pod pozorem intelektualnej zabawy osnutej wokół szekspirowskiego Hamleta – wstrząsająca diagnoza współczesnego świata. Opowieść o strachu, czasie i uwikłaniu w czas, o umieraniu odartym z wszelkiej wzniosłości, o zadawaniu pytań i poszukiwaniu odpowiedzi.

Perechodnik/Bauman
BRAK MIEJSC 16 grudnia, godz. 19.30  Komuna Otwock ul. Lubelska 30/32

"Perechodnik/Bauman" to opowieść o Calelu Perechodniku - otwockim Żydzie, który jako żydowski policjant odprowadził żonę i córeczkę na transport do Treblinki. Niezwykle dynamicznej, fizycznej i ekspresyjnej formie silnie zrytmizowanego, paratanecznego ruchu aktorów, których ciała tworzą spójną, energetyczną maszynę towarzyszy oryginalna, grana na żywo muzyka i projekcje wideo.
Uczta dla nieobecnych

16.12.07 godz. 20 Teatr Przestrzeni w G.S. Rozwój (Galeria Klubu Saturator)

image_90.Spektakl „Uczta dla nieobecnych” zaprojektowany wielowarstwowo jest próbą ograniczenia fikcji teatralnej do minimum. Konstrukcja całości ma na celu uchronienie wrażliwości twórców przed konsumpcyjnym, politycznym i zekonomizowanym światem, który ma w pogardzie najbardziej osobiste wartości człowieka. Czy każdy w życiu musi odegrać swoją rolę jak na scenie, czy można się temu przeciwstawić?

 

Tańcząc Sarę Kane

bretoncaffe_sarah_2awww_9016.12.07, godz. 20.00   Bretoncaffe & Wytwórnia Teatr,  ul. Markowska 18


„Tańcząc Sarę Kane” Teatru Bretoncaffe to pierwsza w Polsce całościowa wizja twórczości Sary Kane zrealizowana w unikalny sposób - poprzez teatr ciała i tańca. Twórcy spektaklu potraktowali dramaty Kane jako jeden wielowymiarowy tekst, stanowiący drastyczną, przepojoną bólem wizję świata.

Twarzą w twarz

BRAK MIEJSC 16.12.07, godz. 20.00   Fundacja Proscenium / Teatr GO ul.Hery 23, Bemowo

twarza_90Dramat artysty dręczonego dylematami egzystencjalnymi i twórczymi. Życie w obrazie, obraz w życiu. Łzy i śmieszności w plastycznym fresku o próbie wyrwania się z nicości. Sztuka jako środek do celu, który jest sztuką. W tym dramacie możemy obserwować samych siebie.

PomroCność jasna
 pomrocznosc_90BRAK MIEJSC 16 grudnia, godz. 20.00 (!uwaga zmiana godziny) Centrum Artystyczne Montownia, ul. Konopnickiej 6

PomroCność Jasna" to czarna, prowokująca i nieadekwatna do sytuacji komedia utrzymana w stylu ,,Pulp Fiction", wciągająca widza w zaskakujący finał.

Oczekiwanie

16.12.07, godz.20.00 Scena Współczesna, Stara Prochoffnia

oczekiwani_90Oczekiwanie to sztuka o oczekiwaniu na cud. O tym, że winę za swoje niepowodzenia zrzucamy na innych, na świat zewnętrzny. Uważamy, że sznurkami naszego losu pociągają jacyś mniej lub bardziej konkretni "oni". I czekamy oczywiście na cud, który przecież nie nadejdzie - mówi autor "Oczekiwania”. Sztuka Łagodzińskiego zdobyła uznanie w oczach jury i publiczności Tygodnia Sztuk Odważnych w Radomiu w 2007 i zdobyła tam nagrodę główną.

 
Jedno echo

16.12.07, godz. 20.30   Remus, ul. Targowa 80

jedno_90„Jedno Echo” to spektakl-koncert tradycyjnych pieśni z różnych kultur, będący próbą obudzenia nowych znaczeń  w archaicznych pieśniach przez wykorzystanie specyficznych warunków akustycznych i architektonicznych niekonwencjonalnych przestrzeni teatralnych do wydobycia ich pełnego potencjału brzmieniowego. Spektakl powstawał      w praskich przestrzeniach postindustrialnych wiosną 2007 r.

 

Piosenki małego miasteczka
lena_i_dorota_1_90 16.12.07, godz 20:30 Unia Teatr Niemożliwy, Stara Prochoffnia

Artystki spotkały się po latach, by po raz wtóry wykonać piosenki, które tworzyły wiele lat temu w Grodnie na Białorusi, spotykając się wówczas zgoła niespodzianie. Zrodził się niezwykły koncert - ciut współczesny, ciut sentymentalny...  słowa D.A.Dąbek, muzyka Lena Ledoff

Pętla
BRAK MIEJSC 16.12.2007, godz. 21:00    Teatr Druga Strefa, ul. Magazynowa 14a

petla_90"Pętla" - to jeden dzień wyjęty z życia alkoholika. Spektakl przedstawia świat ludzi, którzy już dawno zostali odarci ze swego człowieczeństwa. Wódka odebrała im wszystko. Dała w zamian samotność, rozpacz i powolne czekanie na śmierć.

Opcje życia

16.12.07, godz 21.20 Unia Teatr Niemozliwy, Stara Prochoffnia

Opcje życia – quasi-wykłady filozoficzne wg prof. Leszka Kołakowskiego ilustrowane animacją rzeźb, zapowiedzią i komentarzem muzycznym przez Marka Żurawskiego opatrzone.

 
Pacjent

pacjen_9016.12.07, godz.21.00  Teatr Konsekwentny w Drukarni

"Pacjent" to ironiczna podróż po odhumanizowanych korytarzach warszawskiego szpitala. Monodram zdobył I Nagrodę Aktorską na Festiwalu Sztuki Autorskiej Widowisko w Gdańsku (2007).

NOVALITKA (miniatura teatralna)
teatr_masarnianovalitkawww_9016.12.2007. godz.22 Teatr Masarnia, Klub Saturator, ul. 11 Listopada 22

 W “Novejlitce” śledzimy losy czwórki bohaterów, które splatają się w makabrycznym finale, a siłą napędzającą jest motyw zemsty prowadzącej do krwawej konfrontacji… Novalitka” - jednoaktówka z napędem. Przed przyjściem zapoznaj się z ulotką dołączoną do Festiwalu bądź skonsultuj się z organizatorem lub farmaceutą ;-)

Spacerowicz

BRAK MIEJSC 16.12.07, godz. 22.00   Studio Teatralne Koło, ul. Grochowska 316/320

spacerowicz1_90Scenariusz spektaklu, oparty na opowiadaniach Roberta Walsera, opisuje dzień tytułowego Spacerowicza, urzędnika i pisarza, człowieka niesłychanie wrażliwego na otaczającą rzeczywistość, i z niej czerpiącego twórcze inspiracje.