Tango Argentynskie w Warszawie – tradycja i współczesność

15 grudnia godz. 24.15

PKiN, sala Ratuszowa

Stowarzyszenie Akademia Tanga Argentynskiego

Przedstawienie historii tanga w Polsce od czasów międzywojennych, połączenie tańca, muzyki i śpiewu oraz projekcji filmowych/fotograficznych tworzących i oddających klimat tanga. Przedstawienie tangowej tradycji i wielopokoleniowości (uczestnicy imprezy w rożnym wieku, z rożnych grup społecznych). Ukazanie tanga jako łącznika miedzy pokoleniami, jako uniwersalnego środka przekazu. Wielokulturowość i polski wkład w tango (m.in polskie, sefardyjskie i argentyńskie tanga w wykonaniu zespołu), opowieść o polskich tangach z okresu miedzywojennego i polonicach w tangu.

Godzinne spotkanie z tangiem – stworzenie tangowego klimatu poprzez projekcję zdjęć i fragmentów filmów przedstawiających niektóre polskie tangowe wydarzenia, poprzez muzykę na żywo ( polski zespół złożony z młodych muzyków i ich nowoczesna interpretacja klasycznych argentyńskich i polskich tang) i taniec pokazujący nie tylko widowiskowa, ale przede wszystkim improwizacyjny charakter tanga (klimat tangowego balu, na którym kobiety są proszone do tańca przez rożnych partnerów). Interakcja z publicznością poprzez wciąganie do tańca osób z widowni w końcowej fazie koncertu.

Stowarzyszenie Akademia Tanga Argentyńskiego to działające aktywnie od ponad 8 lat stowarzyszenie non-profit. Zrzeszamy ludzi z różnych środowisk, których łączy wspólna pasja – fascynacja zjawiskiem, jakim jest tango argentyńskie, tą unikalną częścią światowego dziedzictwa kulturowego, uniwersalnym narzędziem komunikacji i wspaniałym środkiem porozumienia dla różnych pokoleń. Propagujemy tango i kulturę Argentyny organizując tangowe imprezy i pokazy, spotkania autorskie z piszącymi o tangu, festiwale, warsztaty i lekcje zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tangiem, jak i dla tych, którzy pragną doskonalić już nabyte umiejętności. Będąc stowarzyszeniem ogólnopolskim, poprzez projekty Akademii Tanga Argentyńskiego i indywidualne inicjatywy naszych członków wpieramy rozwój tanga na terenie całego kraju. Włączamy się także w działania charytatywne, współpracując m.in. z Instytutem Głuchoniemych w Warszawie czy biorąc udział w imprezach na rzecz dzieci potrzebujących pomocy.
Ważniejsze projekty organizowane samodzielnie lub współorganizowane na przestrzeni lat przez nasze stowarzyszenie to Paryska Milonga w Muzeum Narodowym w Warszawie, pokaz tanga w Filharmonii Warszawskiej, impreza w warszawskiem Jazzgocie i w poznańskim Starym Browarze, tangowe warsztaty i koncerty na Górnym Śląsku, Tangowy Pomost Berlin-Warszawa-Kraków oraz 2 Krajowe Festiwale Tanga (Łęczyca i Łódź) i 3 Międzynarodowe Festiwale Tanga Argentyńskiego w Warszawie.