Gra w dybuka

Gra w dybuka

15.12.07, godz. 21.30

Towarzystwo Prze-Twórcze   PKiN

Spektakl „Gra w dybuka” jest polsko-izraelskim teatrem tańca i ruchu inspirowanym sztuką „Dybuk” Szymona Anskiego. To spotkanie tancerki, aktorki i artysty wizualnego, wspólna kreacja i interpretacja tekstu. Akcja dzieje się wokół huśtawki dla dwóch osób o długości 4 m. Huśtawka jest nie tyle obiektem, ale trzecim bohaterem – sednem sprawy.

W żydowskiej tradycji „dybuk” to dusza zmarłego człowieka, która zamieszkała w ciele osoby żyjącej. Dla twórców spektaklu, „dybuk” to głębokie wspomnienia, nieodparte pragnienia i modlitwy. Relacja z dybukiem to ciągła gra. Gra między górą a dołem. Między lataniem a upadkiem.

Artyści zaangażowani w projekt:
Kreacja (taniec/ruch/interwencja wizualna): Anna Kruk (Polska), Renata Piotrofska (Polska), Avner Eitan (Izrael)
Muzyka: Didi Fire (Izrael)
Światło: Roman Woźniak
Koordynacja: Renata Piotrofska
Obsługa techniczna: Paweł Stankiwicz

Towarzystwo Prze-Twórcze

Towarzystwo Prze-Twórcze skupia wokół siebie profesjonalnych, niezależnych oraz poszukujących artystów z Polski i zagranicy. Są to ludzie zajmujący się: teatrem, tańcem, sztukami plastycznymi, muzyką. W spektaklach, akcjach i performance`ach, Towarzystwo Prze-Twórcze szuka zależności między różnymi dziedzinami sztuki. Nietypowymi i eksperymentalnymi działaniami chce poruszać ludzkie zmysły i serca. Osoby skupione wokół Towarzystwa Prze-Twórczego mówią o sobie: „siebie traktujemy z lekkim przymrużeniem oka, a nasze działania z pełnym zaangażowaniem. Zależy nam na konfrontacji na płaszczyźnie artystycznej, kulturowej i społecznej”.
Prezesem TPT jest Renata Piotrofska.

www.piotrofska.art.pl
piotrofska@piotrofska.art.pl