Cafe Orient – wieczór opowieści orientalnych
14.12,2007godz. 19.00 Stowarzyszenie Grupa Studnio O 
bajki_orientalne_240Galeria Luksfera, ul. Ząbkowska 27/37

     

Projekt obejmuje różne kultury szeroko rozumiane jako „orientalne”: turecką, turkmeńską, perską, arabską i żydowską. Sięga do tradycji eposu, prezentując fragmenty turkmeńsko-tureckiej Księgi Dede Korkuta, perskiej Księgi Królewskiej (Szahname), Księgi Tysiąca i Jednej Nocy, anegdoty o Nasreddinie Hodży i inne krótkie formy z tradycji ustnej Wschodu. Pełnym humoru a nawet erotyki opowieściom o miłości, walecznych czynach i dziwactwach bohaterów towarzyszą zagadki i niespodzianki.

 

Opowiadają: Agnieszka Ayşen Kaim, Paweł Górski, Dorota Maciejuk.
Muzyka w wykonaniu Mohammada Rasouli i Marcina Zadroneckiego.

 

Jesteśmy pierwszym w Polsce stowarzyszeniem opowiadaczy. Jako stowarzyszenie działamy od 1997 roku jednak początki „Grupy Studnia O” sięgają roku 1994.

 
Źródłem naszych opowieści jest bogata i różnorodna tradycja literatury ustnej: bajki i baśnie, mity i eposy z różnych kultur. Nasza działalność nie jest jednak próbą rekonstrukcji dawnych praktyk opowiadania czy wiernym odtwarzaniem tradycyjnych narracji. Sztukę opowiadania traktujemy jako indywidualną twórczość artystyczną, inspirowaną tradycją, lecz wpisującą się w kontekst współczesności.

 

     


www.studnia.org
studnia_o@wp.pl