Polski Poemat Dydaktyczny
POLSKI POEMAT DYDAKTYCZNY
13.12.07, godz. 18:00 Obiekt znaleziony, podziemia Zachęty,
Pl. Małachowskiego 3

POLSKI POEMAT DYDAKTYCZNY - performance muzyczny, który w warstwie treściowej podejmuje problematykę teorii sztuki i filozofii twórczości.
Przesłanie proste jak cisza: nie krzycz tak głośno, bo nie usłyszysz ust, którymi świat wypowiada ciebie nie biegnij tak szybko, bo nie doświadczysz drogi, która przemawia twoimi nogami.

Artyści zaangażowani w projekt:
  • Andrzej Mitan,
  • Tadeusz Sudnik,
  • Janusz Skowron,
  • Mieczysław Litwiński,
  • Zbigniew Wegehaupt
  • Matemito - wizualizacje
Andrzej Mitan - performer, poeta dźwięku, animator sztuki. Twórca i wydawca unikatowej serii płyt artystycznych dokumentujących twórczość polskiej awangardy artystycznej pn. Klub Muzyki Nowej Remont. Twierdzi, że "sztuka to manifestowany przez artystę proces tworzenia niepodległej rzeczywistości"

Janusz Skowron - wybitny pianista i wirtuoz elektronicznych instrumentów klawiszowych. Kompozytor i aranżer, poruszający się w różnych stylistykach współczesnego jazzu. Laureat wielu nagród artystycznych, wielokrotny zdobywca pierwszych miejsc w rankingach instrumentalistów jazzowych.

Tadeusz Sudnik - legendarny realizator dźwięku Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, twórca Studia Dźwięków Niemożliwych. Wolny elektron sztuki dźwięku.

Zbigniew Wegehaupt - mistrz kontrabasu, kompozytor. Bogate doświadczenie, wirtuozeria i powściągliwość. Swingujący, fundamentalny bas.

Mieczysław Eligiusz Litwiński - kompozytor, śpiewak i multiinstrumentalista. W kompozycjach swoich "jednoczy różne kultury, języki i wieki", jednak "zawsze zachowuje poczucie swych rodzinnych stron" (The New York Times).

Stowarzyszenie STEP

Działania STEP trafiają do bardzo zróżnicowanej, szerokiej publiczności poprzez różne formy działania: konkursy (np. „Wykluczone!”), otwarte spotkania ze sztuką wARTo, cykl otwartych imprez nad Wisłą – „MostArt”, wystawy (np. „Wally Gilbert – Projekt Norblin”, „Ikony zwycięstwa” – które zostały przeniesione już do trzech miast w Polsce), prezentacje sztuki w metrze i na Dworcu Centralnym (ostatnio wystawa „Wykluczone!”), publikacje (dwumiesięcznik „tytuł roboczy” i inne). Pod nazwą Galeria 2b wkracza w przestrzeń miejską, często zdegradowaną, wykluczoną. Interesują ich tereny postindustrialne, przestrzenie komunikacyjne, miejsca, w których „nic się nie dzieje”. Wchodząc w nie ze sztuką nobilitują je, a uczestników skłaniają do podjęcia działań, które zmienią te tereny w żywe przestrzenie dla kultury i życia miasta. Ważnym aspektem działań STEP jest promocja postaw prospołecznych i proekologicznych.