Metaxa

"Metaxa" – projekt poetycko-fotograficzny

15.12.07, godz. 19.00

PZO – dawne Polskie Zakłady Optyczne, ul. Grochowska 316/320

Fulltura – Stowarzyszenie Form Twórczych


"Metaxa" – projekt poetycko-fotograficzny autorstwa Renaty Plagi (poetki) oraz Tomasza Gotfryda (fotografa) to nowatorska kompozycja słowa i obrazu. Za wierszem spontanicznie podąża fotograf, przekładając emocje ukryte w słowach na język obrazu. Poezję cechuje minimalizm, prostota, dyscyplina formalna. Czarno-białe fotografie, wykonane techniką camera obscura sugestywnie obrazują emocjonalną grę pomiędzy kobietą i mężczyzną, będącą przewodnim tematem tekstów. Projekt obejmuje prezentację 25 fotografii i 25 haiku, wyświetlanych w postindustrialnych przestrzeniach byłych Zakładów Optycznych. Teksty czytane przez aktorów i muzyka „bandeonowa” na żywo w owocowej scenografii tworzą dodatkowo niepowtarzalną rzeczywistość. Specjalnie na tę okazję projekt Metaxa zostanie poszerzony o premierową prezentację w Warszawie najnowszych fotografii Tomasza Gotfryda wykonanych również w technice camera obscura. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tą trudną i rzadko już dzisiaj spotykaną techniką fotografowania do poznania jej tajników u źródła, w bezpośredniej rozmowie z autorem, który podzieli się swoją historią i doświadczeniami.

Poetka o formie: "Dlaczego tak krótko? Dziś nie podróżuje się już dyliżansem i nie szuka ,,straconego czasu”. Powieść sentymentalna odjechała na dobre jak wspomniany pojazd. Czyta się blogi i zatapia w internecie. Tam poznaje się przyjaciół i żyje. Second Life is my life – mówią stali bywalcy wirtualnej rzeczywistości. Ale co mają począć ci nostalgiczni romantycy, którzy szukają miłości, bliskości i złudzeń? Piją wino, chodzą do kina. Każdy po swojemu. Nie opiszą tego statystyki, nie zobaczą medialni mentorzy. Ich prawdziwe historie dzieją się pod skórą. Dotykam ich i czuję pulsowanie".

Artyści zaangażowani w projekt:
Renata Plaga, Tomasz Gotfryd
Haiku czytają: Sylwia Nowiczewska i Dariusz Kordek
Scenografia: Anna Leśkiewicz

Fulltura
Stowarzyszenie Form Twórczych powstało w 2003 roku. Jest instytucją zrzeszającą osoby działające w dziedzinie szeroko pojętej kultury i sztuki, na co dzień związane zawodowo z branżą artystyczną. Głównym celem działalności Fulltury jest organizowanie i promowanie nieprzeciętnych przedsięwzięć kulturalnych różnych dziedzin sztuki - od kameralnych produkcji filmowych, po spektakularne wydarzenia muzyczne, angażujące nawet kilkuset artystów. Szczególne bliskie Fullturze są projekty związane z prezentacją muzyki klasycznej, wychodzące do szerokiej publiczności poprzez niestandardowość formy przekazu i miejsca koncertu, łamiące tym samym stereotyp dystansu czy niechęci publiczności do tej dziedziny sztuki. Najważniejsze z nich to: „Requiem” G. Verdiego, plenerowa inscenizacja na Placu Piłsudskiego, „9. Symfonia d-moll” L. van Beethovena na Pl. Zamkowym, „III Symfonia d-moll” G. Mahlera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

www.fulltura.pl
fulltura@fulltura.pl