Silent Running

Silent Running Johanna Billing 

14.12.07-15.12.07, godz 15.00-22.00

Galeria Raster ul. Hoża 42/8

Szwedzka artystka Johanna Billing (ur. 1973) jest przede wszystkim autorką filmów, ale również założycielką niezależnej wytwórni muzycznej Make it Happen w Sztokholmie. Jej prace były w ostatnich dwóch latach prezentowane na licznych międzynarodowych wystawach, m.in. Biennale w Stambule (2005), P.S. 1 w Nowym Jorku (2006), Museum fuer Gegenwartskunst w Bazylei (2007) oraz na tegorocznych Documenta 12 w Kassel.

Świat jaki konstruuje w swych filmach Johanna Billing pełen jest dobrze nam znanych - tu i teraz - rozterek. Bez wahania można uznać jej sztukę za swoisty (bo niemal całkowicie pozbawiony tekstu mówionego) głos pokolenia - pierwszej generacji urodzonej po rewolucji 1968 r. i dorosłej po 89. W najprostszy sposób, raczej dokumentując toczący się proces niż tworząc fabularne opowieści, artystka dotyka kwestii partycypacji, wspólnotowości, zaangażowania w grupowe działania, bądź braku takowego: pasywności, milczącego oporu, niezdecydowania.

Artystka zaangażowana w projekt:
Johanna Billing

Galeria Raster

Galeria Raster to prywatna instytucja kultury promująca młodą sztukę współczesną. Raster na stałe współpracuje z grupą kilkunastu artystów m.in.: Azorro, Agata Bogacka, Michał Budny, Rafał Bujnowski, Oskar Dawicki, Zbigniew Libera, Zbigniew Rogalski, Aneta Grzeszykowska i Jan Smaga, Wilhelm Sasnal. Galeria powstała w 2001 r. jako kontynuacja wspólnych projektów dwóch krytyków sztuki Łukasza Gorczycy i Michała Kaczyńskiego - magazynu artystycznego "Raster" i garażowej galerii "Naświetlarnia". Od 2003 siedziba Rastra mieści się w dużym mieszkaniu w XIX-wiecznej kamiennicy w centrum Warszawy, gdzie oprócz wystaw organizuje się także koncerty, spotkania literackie, performances i wykłady. Raster zajmuje się także działalnością wydawniczą oraz organizuje liczne wystawy i spotkania w kraju i zagranicą. Od paru lat bierze również udział w międzynarodowych targach sztuki, m.in.: LISTE w Bazylei, NADA w Miami.

Dyrektorzy: Łukasz Gorczyca i Michał Kaczyński.

www.raster.art.pl
raster.gallery@gmail.com