Gwiazdka Ceramiczna czyli Różne Oblicza Ceramiki 8

Ceramiczna Gwiazdka czyli Święta w tysiącu stopni

wernisaż 15.12.07, godz.17:00, wystawa potrwa do 15.01.2008

Związek Ceramików Polskich,

Muzeum Przemysłu d.Norblin w Hali Odlewni, ul. Żelazna 51/53


Wystawa jest doskonałą okazją nie tylko zobaczenia ceramicznych arcydzieł, ale także, toczenia (bez ograniczeń wiekowych!) na kole garncarskim, lepienia, wypalania, malowania i ozdabiania swoich własnych wyrobów z gliny! Wszyscy - i ci, którzy uwielbiają próbować nowych rzeczy, albo po prostu kochają zabawę z gliną, i ci, którzy wolą tej zabawie się przyglądać – uzyskają informację o tym, gdzie zapisać się na zajęcia i warsztaty ceramiczne, a także wziąć udział w aukcji z ceramicznymi prezentami prosto spod choinki, pokazie oryginalnych prac happeningowych, powstałych w trakcie 3. Warszawskich Spotkań Ceramicznych, które zostaną przekazane przez Związek na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na wystawaie, ósmej z cyklu “Różne Oblicza Ceramiki”, będzie można zobaczyć prace artystów Związku Ceramików Polskich, Bolesławieckiego Ośrodka Kultury, Związku Artystów Pedagogów Ceramiki i Rzeźby w Nowym Wiśniczu, Związku Artystów Plastyków, Związku Artystów Plastyków “Polska Szkoła Użytkowa”, Stowarzyszenia Ceramików Keramos w Warszawie, Pracowni Angoba w Warszawie, Nieformalnej Otwartej Grupy Ceramików C². Od ponad roku przemierza ona Polskę, budząc wielkie zainteresowanie. Jej otwarciu towarzyszą bowiem ciekawe wydarzenia, angażujące odwiedzających w zabawę z gliną.


W projekt zaangażowanych jest około 100 artystów ze Związku Ceramików Polskich, Bolesławieckiego Ośrodka Kultury, Związku Artystów Pedagogów Ceramiki i Rzeźby w Nowym Wiśniczu, Związku Artystów Plastyków, Związku Artystów Plastyków “Polska Szkoła Użytkowa”, Stowarzyszenia Ceramików Keramos w Warszawie, Pracowni Angoba w Warszawie, Nieformalnej Otwartej Grupy Ceramików C².

Związek Ceramików Polskich powstał dzięki… spotkaniu w Internecie. Jego założyciel (i dzisiejszy prezes związku) zebrał grupę międzynarodowych artystów ceramików, którzy razem zdecydowali, że oprócz wirtualnych spotkań chcą współpracować także w realu. Pierwsze spotkanie, nazwane „Czwartkiem Ceramicznym” odbyło się w Warszawie w 2003 roku, a jego idea zrzesza artystów po dziś dzień. Podczas jednego z „Czwartków” zrodziła się myśl powołania „Otwartej Ceramicznej Grupy C 2”. W 2005 jej członkowie zorganizowali cieszące się ogromnym powodzeniem „Pierwsze Warszawskie Spotkania Ceramiczne” z ponad 60. wystawcami z kraju i zagranicy. Wkrótce potem powołano Związek Ceramików Polskich, który zorganizował kolejno Drugie (2006) i Trzecie (2007) „Warszawskie Spotkania Ceramiczne”, z ponad setką wystawców każdego roku. Są to przedsięwzięcia niezwykłe, szczególnie że oparte o wyłącznie społeczną pracę członków związku. Tylko w 2007 roku Związek Ceramików Polskich zorganizował osiem ogólnopolskich wystaw, także przy współpracy artystów spoza granic kraju.


http://zcp.net.pl
ceramika_do@poczta.onet.pl