Koniec pieśni

14 grudnia, godz. 18:00, Studium Teatralne Studium Teatralne, ul. Lubelska 30/32

Zimą na przełomie 1980 i 81 roku Piotr Borowski wyruszył wraz z trójką przyjaciół aktorów na „Wyprawę zimową”. Przez trzy miesiące pokazywali swój spektakl na Białostocczyźnie.
Spotykali przeróżnych ludzi pogranicza, ludzi odmiennych wyznań: staroobrzędowców, Tatarów, prawosławnych, Białorusinów. Ludzie ci, w geście wdzięczności za przedstawienie, śpiewali nam swoje pieśni, które nagrywano na taśmach magnetofonowych.
W roku 2007 Piotr Borowski powrócił tam, aby im te nagrania oddać lub przekazać je rodzinom tych, którzy już odeszli.

By dotrzeć do prawdy wspomnień, film był kręcony „na żywo”, spontanicznie, bez wstępnego aranżowania sytuacji. Chodziło o bardzo osobisty odzew na bliskich; o to, jak starzy ludzie żyją poprzez pieśń w swych wnukach, dzieciach, następcach, co się dzieje z kulturą po upływie ćwierć wieku, jakim szlakiem biegnie dzisiaj ten stary ślad.

Artyści zaangażowani w projekt:
Reżyseria: Piotr Borowski

Zdjęcia i montaż: Rafał Leszczyński, Mateusz Skalski
Montaż: Rafał Leszczyński
Współpraca: Gianna Benvenuto

Studium Teatralne

Od samego początku swego istnienia Studium Teatralne działa jako niezależny zespół teatralny, korzystając z obywatelskiego prawa do zrzeszania się. Studium Teatralne postawiło sobie za cel pogłębianie i szerzenie poczucia prawdy artystycznej, kładąc szczególny nacisk na to, by dotrzeć z tym przesłaniem do młodego pokolenia.

Studium Teatralne wielokrotnie występowało na festiwalach w Polsce i zagranicy, m.in.: 2 Festival Iberoamericano de Teatro w Mar del Plata i La Plata (Argentyna), Mois Du Théàtre Polonais à Paris, XII Festival Internacional de Teatro de Caracas (Wenezuela), Festival Est-Ouest w Die (Francja), Warschauer Tage w Berlinie, III Międzynarodowa Olimpiada Teatralna w Moskwie, Progetto Amazzone w Palermo (Włochy).

Członkowie Studium Teatralnego prowadzili warsztaty dla aktorów m.in. w Caracas, Canterbury, Pontederze, Neapolu, Warszawie, Wrocławiu.

 

www.studiumteatralne.pl
studiumteatralne@qdnet.pl