Re: wizje
Inwazja Sztuki Niezależnej
14, 15, 16 grudnia 2007, Warszawa

Re: wizje to pierwsze trzydniowe zawirowanie kulturalne w Warszawie.
Ponad 140 projektów:
39 spektakli teatralnych,
49 projektów multidyscyplinarnych,
9 projektów tanecznych,
27 koncertów!

Tajemnicze miejsca, inspirujący artyści, nieznane klimaty. To, co undergroundowe i zakręcone, lub wręcz przeciwnie –zrealizowane zgodnie z klasycznymi kanonami. Działające poza obiegiem instytucji państwowych i samorządowych metafizyczne przestrzenie teatralne, undergroundowe kluby muzyczne i niezależne galerie w niemalże całej Warszawie.
Sztuka adaptująca i anektująca różne miejskie przestrzenie. Wydarzenia artystyczne i próby twórcze. Artyści z pasji i profesjonaliści poszukujący z pasją swojego miejsca w sztuce i w mieście...A w nocy z 15 na 16 grudnia olbrzymi maraton sztuki w Pałacu Kultury i Nauki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Re:wizji będzie bezpłatny.

Re: wizje finansuje Miasto Stołeczne Warszawa
Organizator: Fundacja Cinema Art.


Partnerzy:
Pałac Kultury i Nauki,
Akademia Fotografii,
Studio Inter.Art,
Agencja INNOVACONCERTS
Hilton Warsaw,
Warsaw Destination Alliance
Patroni medialni:
Metro
Aktivist
Onet.pl
Wik Wprost i Kultura
Radio Bis
The Warsaw Voice
Empik
022 MAGAZINE
What’s Up
Independent.pl
korba.pl

O Re:wizjach dłużej :)

Re: wizje to trzydniowe (14-16 grudnia) wydarzenie kulturalne (festiwal) w Warszawie promujące sztukę niezależną.

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną różne dziedziny sztuki -teatr, taniec, film, fotografia, malarstwo, muzyka. "Bezdomne" spektakle, przedstawienia, wystawy zostaną pokazane w centrum Warszawy -w salach Pałacu Kultury. Miejsca do tej pory nieznane, takie jak offowe teatry i galerie, zostaną zaznaczone na kulturalnej mapie Warszawy, a publiczność zostanie do nich zawieziona specjalnymi zabytkowymi autobusami.

Przez cztery dni, popołudniami, w kilkunastu miejscach w szczególnie kulturotwórczych częściach Warszawy będą prezentowane spektakle i inne niezależne wydarzenia. Program będzie ułożony tak, by każdy uczestnik mógł zobaczyć mniej więcej 3 miejsca jednego dnia i samodzielnie ułożyć sobie plan. W programie znajdą się spektakle teatralne, występy tańca współczesnego, koncerty, wystawy, prezentacje filmowe, akty twórcze na żywo. Kilka wydarzeń (w ograniczonym wymiarze ze względu na warunki atmosferyczne) odbędzie się w przestrzeni miejskiej.

Program Festiwalu stworzyliśmy po licznych konsultacjach ze środowiskiem kultury niezależnej w Warszawie, uwzględniając różne dziedziny, wybierając to co najciekawsze (a jednocześnie możliwe do realizacji), znajdują się tu zarówno wydarzenia prezentowane już wcześniej, jak i nowe realizacje. Chcemy pokazać "zagłębia kultury niezależnej", takie jak np. ulica Inżynierska, Lubelska czy Ząbkowska na Pradze, lub Chłodna w Centrum, a także pojedyncze "placówki", które pełnią rolę prekursorów na swoim terenie (na Ursynowie, Służewcu). Przy doborze repertuaru kierowaliśmy się kryteriami takimi jak nowatorska formuła, wysoka jakość artystyczna, rola "animowania" społeczności, wartość dla zróżnicowanej oferty kulturalnej miasta.

W sferze sztuk wizualnych podczas festiwalu zaprezentowane zostaną niezależne galerie; niektóre z nich proponują konkretne działania, akcje itp. (np. Info Praga, Laboratorium Sztuki), inne (GS Rozwój, Le Guern, Program, Lokal 30, Raster, Galeria Klimy Bocheńskiej) będą otwarte do późnych godzin wieczornych, i zapewniają dyżury kuratorów lub kompetentnych pracowników, którzy będą oprowadzali przybywającą publiczność. Galerie staną się dzięki temu miejscami znajomymi, które warto odwiedzać w przyszłości, zaś komentarze pracowników, a niekiedy i artystów, umożliwią pełniejszy odbiór prac oraz całej ich oferty kulturalnej.

Galeria 2b, działająca na co dzień w przestrzeni miejskiej i obiektach postindustrialnych przedstawi multimedialną prezentację ponad 300 artystów, 2 wystawy (Wally Gilbert "Projekt Norblin" i "Wykluczone!') oraz kilka akcji realizowanych przez artystów związanych z Galerią, m.in. Marzenę Turek-Gaś (malowanie podczas jazdy na rolkach), Andrzeja Mitana (performance "Polski poemat dydaktyczny"), akcję miejską Jacka Bąkowskiego, wizytę w pracowni Grażyny Bartnik.

Zrealizowane zostaną też projekcje i działania typu performerskiego, społeczno-artystycznego (np. akcja Krzysztofa Żwirblisa polegająca na instalacji prezentującej ideę stworzenia "Bezinteresownej przestrzeni miejskiej" - krytego szkłem ogrodu zimowego z ciepłolubnymi roślinami i konsultacji pomysłu z warszawiakami) czy akcja miejska Jacka Bąkowskiego pt.: "Ludzie kochani!".

Zaprezentujemy większość nieinstytucjonalnych, pracujących we własnych, lub nie posiadających własnych siedzib, teatrów offowych. Tworzą w nich zarówno profesjonalni aktorzy, czy reżyserzy, jak i pasjonaci, ludzie, dla których sztuka nie ma ram i ograniczeń wynikających z edukacji szkół artystycznych. Produkcje zarówno jednych jak i drugich są ciekawe i godne uwagi. Najbardziej nowoczesne i dynamiczne formy powstają jednak na pograniczu sztuk różnych, wynikają z wyzwolenia formalnego i instytucjonalnego (również instytucjonalnych teatrów offowych). Zaprezentujemy więc artystów performerów, działających w różnych przestrzeniach np. klubowych, stworzymy im warunki do profesjonalnej prezentacji i włączymy w bardziej zorganizowany warszawski off.

Zaprezentujemy również szeroko warszawską niezależną scenę muzyczną, tę bardziej i mniej znaną. Do współpracy zaprosiliśmy najciekawsze kluby muzyczne (Łysy Pingwin, Jadłodajnia Filozoficzna, Klub SATURATOR, CAFE KULTURALNA) z Pragi, Woli i Centrum, na co dzień będących naturalnymi miejscami prezentacji i promocji młodych zespołów i interesujących zjawisk muzycznych.

Zaprezentujemy różne style warszawskiego muzycznego offu. A kulminacja tych prezentacji nastąpi na dwóch scenach w Pałacu Kultury. Na dużej scenie zagrają "gwiazdy" offu, scena mała poświęcona będzie bardziej kameralnym wykonaniom jazzowym.

W sobotę o godz. 21.00 odbędzie się kulminacja festiwalu. W Pałacu Kultury i Nauki, na parterze, ponad 3 000 m2 wypełnione będzie sztuką niezależną. Prezentacja zawierać będzie: spektakle teatralne, filmy niezależne, koncerty, performance, występy taneczne, wystawy, wizualizacje. Stworzymy centrum sztuki niezależnej w samym centrum Warszawy. Poprzez zaprezentowanie jej w gigantycznych, pięknie oświetlonych salach, sztuka ta uzyska inny wymiar. Wszystkie "bezdomne" projekty, prezentowane w przestrzeni miejskiej w tym dniu otrzymają swoje własne miejsce. To kilkugodzinne "muzeum" sztuki niezależnej - dzięki stworzeniu profesjonalnych możliwości prezentacji - sprawi, że widz zda sobie sprawę, że sztuka niezależna jest tak samo profesjonalna i wartościowa jak ta bardziej znana, klasyczna. Prezentacja w tych przestrzeniach da szansę sztuce niezależnej być zauważoną i docenioną.

Tę, do tej pory uważaną za targową, przestrzeń zamienimy (dzięki współpracy ze scenografami offowych przedsięwzięć) w magiczną przestrzeń sztuki. Tak olbrzymia przestrzeń daje możliwość prezentacji kilkudziesięciu projektów z różnych dziedzin. Zaaranżujemy tam sceny muzyczne i teatralne, dla bardziej kameralnych produkcji i performance'ów zaanektujemy olbrzymie hole i korytarze ukryte za filarami. Jest to doskonałe miejsce dla prezentacji wystaw i artystycznych instalacji. Przewidujemy rozstawienie 30 projektorów wyświetlających, przede wszystkim filmy o warszawskiej sztuce, w tym filmowe i fotograficzne dokumentacje minionych projektów. Będzie to także miejsce to prezentacji warszawskiego off-u filmowego, najlepszych filmów z różnych, odbywających się w ciągu roku festiwali. Najbardziej dynamicznym elementem tej nocy w Pałacu będzie artystyczny Jam session różnych dziedzin sztuki. Powstający na oczach widzów, i z ich udziałem performance taneczno-wizualny. Na przykład przemieszczający się pałacowymi korytarzami maraton improwizujących tancerzy -konfrontacja, ale i wspólne dzieło tancerzy, reprezentujących różne style (głównie taniec współczesny, ale również streat dance).

Noc w Pałacu pozwoli na (niemal) równoległą prezentację wielu projektów w różnych, zaadoptowanych przestrzeniach parteru (tzw. Poziom 2) Pałacu Kultury i Nauki.

Sztuka niezależna zawsze miała cechy niezwykłe, zwłaszcza jeśli chodzi o wymiar społeczny. Oparta jest na dialogu twórcy z odbiorcą: daje przestrzeń wolności zarówno artyście na tworzenie jak i widzowi na interpretację - z tego względu jest niejednokrotnie bardzo wymagająca i inspirująca. Z tego właśnie powodu uważamy, że powinna uzyskać możliwość promocji na szeroką skalę i szansę na to, by widz ją poznał i doceni

Projekt ten to także okazja otwarcia się na Europę, co da w przyszłości możliwość szerszej prezentacji artystów warszawskich zagranicą i zagranicznych w Warszawie. W programie znajdują się też prace artystów zagranicznych tworzących w Warszawie.

Zaprosimy do udziału w Re:wizjach recenzentów sztuki i dyrektorów ważnych europejskich wydarzeń artystycznych, by pokazać im te warszawskie projekty, które nie miały do tej pory okazji wyjechać za granicę, a tym samym mamy nadzieję wzmocnić międzynarodową współpracę warszawskich artystów. Po zakończonym festiwalu zaprosimy zagranicznych gości do podzielenia się z nami swoimi odczuciami na temat Re:wizji oraz doświadczeniami w organizowaniu podobnych wydarzeń w Europie. Seminaria i dyskusje na tematy ogólne - co to jest kultura niezależna? - i bardziej szczegółowe - Warszawska scena tańca współczesnego, czy potrzebna jest offowi instytucja? - oraz konferencja na temat organizacji pozarządowych zajmujących się teatrem i ich współpracy z miastem będą okazją do poznania i zintegrowania niezależnych operatorów kultur

Projekt ten to ogromna szansa na promocję sztuki niezależnej, przyczyni się do wzbogacenia oferty miasta oraz do poszerzenia świadomości społecznej o sztuce. Jest to też okazja dotarcia z informacją i pozyskania nowych odbiorców, którzy dotychczas nie mieli możliwości zapoznania się ze sztuka niezależną, a zatem "rozbudowania" publiczności niezależnych instytucji kultury.